کشف ساختار پیچیده تنظیم حرارت اجتماعی پنگوئنها

  0
  150 views
  daily news

  دانشمندان متوجه پیچیدگی حیرت انگیز نهفته در تجمع پنگوئن ها شده اند.

  دانشمندان متوجه پیچیدگی حیرت انگیز نهفته در تجمع پنگوئن ها شده اند.

  به گزارش مهر، از مدتها پیش دانشمندانی که زندگی پنگوئنها را مورد بررسی قرار می دهند متوجه شده بودند که این جانوران برای گرم نگاه داشتن خود به یکدیگر چسبیده و تجمعات بزرگی را در مدت زمان اندکی ایجاد می کنند.

  اما مطالعات جدید دانشمندان در قطب جنوب که با محوریت گروههای بزرگی متشکل از بیش از سه هزار پنگوئن امپراطور نشان می دهد که برخلاف آنچه همواره تصور می شده است تجمعات این جانوران به مراتب پیچیده تر از تصورات قبلی است.

  نتایج این بررسی که در نشریه Animal Behaviour منتشر شده گویای حقایق جالب توجهی از زندگی این جانوران است.

  جمع شدن پنگوئنها در کنار یکدیگر نوعی سیستم تنظیم حرارت اجتماعی است که معمولا در مواقعی که برودت هوا کاهش قابل توجهی پیدا می کند و یا با وزش باد شدید همراه است شکل می گیرد.

  بر اساس یافته محققان، شناخته شده ترین تجمع پنگوئنها مربوط به پنگوئنهای امپراطور می شود. تنها این گونه از پنگوئنها قابلیت زاد و ولد در زمستان یخ زده قطب جنوب را دارند و به همین دلیل باید نوزادشان را به خوبی گرم نگاه دارند.

  بررسی های اخیر نشان می دهد تجمع این دسته از پنگوئنها از ۱۲ دقیقه تا چندین ساعت به طول می انجامد و به طور متوسط هر پنگوئن حدود ۵۰ دقیقه در چنین تجمعاتی حاضر می شود.

  بر اساس یک نظریه جالب توجه، پنگوئنهای امپراطور به این دلیل بیش از این زمان در تجمع باقی نمی مانند زیرا دمای بدنشان افزایش قابل توجهی پیدا می کند. در برخی موارد دمای بخش درونی این تجمعات به ۳۷.۵ درجه هم می رسد که خیلی بالاتر از توانایی پنگوئن (۲۰ درجه) است.

  منبع: تی پلاس

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام