کشف جدید سرطان پستان نیاز به شیمی درمانی ندارد

  daily news

  کشف جدید سرطان پستان نیاز به شیمی درمانی ندارد

  پژوهشگران می‌گویند که حدود هفتاد درصد زنان مبتلا به مراحل اولیه شایعترین سرطان پستان ممکن است از “درد و رنج شیمی درمانی” خلاص شوند. این نتیجه‌گیری از بررسی یک آزمایش ژنتیکی حاصل شده که میزان خطر تومور را تخمین می‌زند.

  شیمی درمانی اغلب بعد از جراحی و برای کم کردن خطر بازگشت سرطان یا گسترش آن به بخش‌های دیگر بدن انجام می‌شود، اما این دارو‌های سمی عوارض جانبی آزاردهنده‌ای دارند، از حالت تهوع و خستگی مفرط تا ناباروری و درد دائمی اعصاب. شیمی درمانی در موارد نادر باعث بیماری‌های قلبی و حتی در مواردی باعث سرطان خون می‌شود.

  پزشکان متخصص سرطان می‌گویند که این یافته تازه شیوه درمان را در مراکز درمانی بریتانیا از روز دوشنبه چهارم ژوئن تغییر خواهد داد به این معنا که زنانی که در این گروه قرار گیرند فقط با عمل جراحی و هورمون‌درمانی مداوا می‌شوند. موسسات خیریه حمایت از سرطان می‌گویند که این “خبر بسیار خوب” سالانه بر زندگی حدود سه هزار زن در بریتانیا تاثیر خواهد گذاشت.

  درمان سرطان پستان بدون نیاز به شیمی درمانی

  دانشمندان در این تحقیق، ده هزار و دویست و هفتاد و سه زن را با یک آزمایش ساده ژنتیک که براحتی در دسترس است و در نظام خدمات درمانی بریتانیا (NHS) بررسی کردند.

  در حال حاضر به زنانی که آزمایش ژنتیکشان خطر کمی را نشان می‌دهد گفته می‌شود که نیازی به شیمی درمانی ندارند و به کسانی که نتیجه آزمایششان خطر بیشتری را نشان می‌دهد گفته می‌شود که حتما شیمی درمانی لازم دارند. اما در اغلب زنان نتیجه آزمایش خطر را متوسط نشان میدهد که دقیقا مشخص نیست آن‌ها چه باید بکنند.

  آمار ارائه شده در بزرگترین نشست پزشکان متخصص و پژوهشگران سرطان در شیکاگوی آمریکا نشان می‌دهد که نتیجه درمان این گروه از بیماران با شیمی درمانی و بدون شیمی درمانی یک اندازه است؛ کسانی که تا ۹ سال پس از درمان سرطان زنده مانده‌اند بدون شیمی درمانی ۹۳.۹ درصد و با شیمی درمانی ۹۳.۸ درصد بوده است.

  در صورت بروز هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  ظاهر شدن توده تازه یا بافت ضخیم شده در پستان که قبلا وجود نداشته
  تغییر در اندازه یا شکل یک یا هر دو پستان
  ترشحات خون آلود از پستان
  توده یا ورم زیر بغل
  فرورفتگی در پوست سینه
  عارضه پوستی در نوک پستان یا اطراف آن
  تغییر در ظاهر نوک پستان مثل فرورفتگی

  ‘یک تغییر بنیادین’

  این تحقیق که مرکز تحقیقات سرطان آلبرت آینشتاین در شهر نیویورک انجام داده، پیشرفت مهمی در درمان سرطان محسوب می‌شود و می‌تواند هزینه درمان را کاهش و شیوه درمان را تغییر دهد. دکتر آلیستر رینگ، پزشک بیمارستان رویال مارزدن در لندن به بی‌بی‌سی گفت: “پزشکان متخصص شیمی درمانی منتظر این نتایج بودند و از صبح روز دوشنبه بر شیوه درمان تاثیر خواهد گذاشت. ” او گفت که این خبر بسیار بزرگی است و یک تغییر بنیادین در درمان زنانی است که در مراحل اولیه سرطان پستان هستند.
  درمان سرطان پستان بدون نیاز به شیمی درمانی

  او تخمین می‌زند که به خاطر نتایج این پژوهش سالانه حدود سه هزار زن در بریتانیا برای درمان نیازی به شیمی درمانی نداشته باشند. این تحقیق مختص مراحل اولیه انواعی از سرطان پستان است که با هورمون درمانی معالجه می‌شوند و سرطان هنوز به غدد لنفاوی سرایت نکرده باشد.

  افراد دارای ژن‌های معیوب BRCA۱ و BRCA۲ که باعث افزایش سرعت و رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند مشمول نتایج این تحقیق نمی‌شوند. قرار است از روز دوشنبه نتیجه این تحقیق شیوه درمان را در بیمارستان تخصصی رویال مارزدن لندن تغییر دهد. این آزمایش ژنتیک پس از عمل جراحی و بیرون آوردن غده انجام خواهد شد و در آن فعالیت ۲۱ ژن بررسی می‌شود تا مشخص شود که سرطان تا چه حد مهاجم است.تشخیص سریع بیماری سرطان پستان نقش مهمی در رهایی از این بیماری دارد.

  درمان سرطان پستان بدون نیاز به شیمی درمانی

  کشف جدید سرطان پستان نیاز به شیمی درمانی ندارد


  فرادید
  لینک منبع

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام