چین در رقابت ابررایانه‌ها از آمریکا سبقت گرفت

  daily news

  وب سایت شهر سخت افزار: چین پس از ۲۵ سال رقابت با آمریکا در زمینه ابررایانه‌ها، سرانجام گوی سبقت را ربود و در رتبه اول جهان قرار گرفت.

   

  کشور چین نه تنها سریع‌ترین، بلکه بیشترین تعداد ابرکامپیوتر را در میان سایر کشورهای جهان دارد.

  ابرکامپیوترها سیستم‌های غول‌ پیکری هستند که از نظر ابعاد می‌توانند یک ساختمان بزرگ را به طور کامل اشغال کنند و از هزاران پردازنده تشکیل شده‌اند. اصلی‌ترین کاربرد آنها در زمینه شبیه سازی و پیش بینی وضعیت آب و هوا، طراحی هواپیماها و تحقیقات در کهکشان‌ها و فضا از طریق شبیه سازی میلیون‌ها سال از عمر جهان است.

  در رتبه بندی فعلی که تحت عنوان TOP500 شناخته می‌شود، کشور چین با ۲۰۲ ابرکامپیوتر در رتبه اول و سایر کشورها نظیر آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه و انگلستان با داشتن به ترتیب ۱۶۹، ۳۵، ۲۰، ۱۸ و ۱۵ ابر کامپیوتر در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
  کشور چین از نظر توان پردازشی نیز کشور آمریکا را پشت سر گذاشته و با ۳۵٫۴ درصد در برابر ۲۹٫۶ درصد از مجموع توان پردازشی ۵۰۰ ابرکامپیوتر جهان، رتبه نخست بیشترین توان پردازشی در بین کشورهای جهان را دارد. با وجود افزایش چشم‌گیر تعداد ابرکامپیوترهای چین در شش ماه گذشته از ۱۶۰ عدد به ۲۰۲ عدد در حال حاضر، تغییری در زمینه ۵ ابرکامپیوتر برتر جهان رخ نداده است.

  ابرکامپیوتر “Sunway TaihunLight” که تا کنون به مدت ۲سال قدرتمندترین ابر رایانه جهان است توسط سازمان تحقیقات پردازش‌های موازی و تکنولوژی ملی چین (NRCPC) ساخته شده است و در مرکز “ابر پردازشگرهای ملی” در شهر Wuxi چین قرار دارد. این ابر کامپیوتر با تعداد دقیق ۱۰,۶۴۹,۶۰۰ پردازنده Sunway و سرعت ۱٫۴۵GHz توان پردازشی معادل ۹۳ پتافلاپس بر ثانیه دارد.

   چین در رقابت ابررایانه‌ها از آمریکا سبقت گرفت

  البته کشور آمریکا نیز ابرکامپیوتری بسیار قدرتمند با نام Summit در آزمایشگاه ملی Oak Ridge در دست ساخت دارد که برای رسیدن به توان پردازشی ۲۰۰ پتافلاپس در ثانیه طراحی شده است. این ابرکامپیوتر در زمینی به مساحت یک کیلومتر مربع در حال ساخت است و انرژی لازم برای کار و خنک‌سازی خود را از یک نیروگاه اختصاصی ۲۰ مگاواتی خواهد گرفت که این مقدار انرژی معادل تأمین برق مورد نیاز ۱۶,۰۰۰ خانه است!

  منبع: تی پلاس

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام