نگاه تجاری به واکسن اصلاح شود

  0
  202 views
  daily news

  خبرگزاری ایسنا: رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اثربخشی بالاتر واکسن‌هایی با سوش‌های بومی گفت: باید نگاه تجاری به واکسن اصلاح شود و این محصول در ردیف کالاهای استراتژیک قرار گیرد.

  دکتر مسعود هاشم زاده با انتقاد از رویکرد موجود به واکسن اظهار کرد: متاسفانه واکسن به عنوان یک کالای تجاری در کشور دیده شده، حال آنکه کالایی استراتژیک است و نباید نگاهی تجاری به آن داشت.

  وی اظهار کرد: سازمان‌ها و دستگاه‌های تصمیم‌گیر در این حوزه باید ویژگی‌های بیولوژیک واکسن‌هایی را که در طرح‌های ملی واکسیناسیون مصرف می‌شوند، مشخص کرده و بر اساس آن ویژگی‌ها اجازه مصرف واکسن دهند.

  دکتر هاشم زاده با تاکید بر اینکه تولید واکسن‌هایی با سوش‌های بومی کشور، نتیجه و اثربخشی بالاتری در پیشگیری و کنترل بیماری‌ها اعم از بیماری‌های با منشاء ویروسی یا باکتریایی دارند، یادآور شد: مصرف واکسن‌هایی با سوش‌های غیربومی ممکن است منجر به ایجاد تغییراتی در ساختار طبیعت و اکوسیستم ویروس و باکتری شود و همین امر، مشکلات پیشگیری، کنترل و ریشه‌کنی بیماری را بسیار پیچیده می‌کند.

  بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه رازی، رئیس موسسه رازی با اشاره به تبلیغات و رقابت بالا برای مصرف برخی واکسن‌ها در کشور تصریح کرد: این روشی غلط است و از مسئولان تصمیم‌گیر در این حوزه درخواست می‌کنم با تعیین نوع، ویژگی‌ها و ساختار بیولوژیک واکسن‌هایی که در برنامه‌های مصرف ملی هستند، به این بخش ورود کنند.

  منبع: تی پلاس
  برای دیدن اخبار فناوری کلیک کنید: تی پلاس

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام