لباس های هوشمند با الیاف هوشمند ساخته شد

  0
  2,157 views
  daily news

  لباس های هوشمند با الیاف هوشمند ساخته شد

  خبر های از ساخت یک نوع لباس با الیاف خاصی که میتواند تغییر شکل بدهد شنیده شده که در ادامه با تی پلاس به این موضوع خواهیم پرداخت.

  محققان برای تعبیه میکروساختارها درون الیاف، یک راهکار ساده ابداع کردند و توانستند برای مثال با اضافه کردن الکترودهایی در بخش های خاصی از الیاف، آن ها را به حسگرهای بسیار حساس تبدیل کنند. این شیوه جدید امکان تولید صدها متر از الیاف را در یک بازه زمانی کوتاه فراهم می کند.

  این الیاف می توان موادی مانند پلیمرهای نانوکامپوزیت و الکترودها درون آن ها کارگذاشت. این الیاف قادرند کوچکترین فشار و کشش را احساس می کنند و تا ۵ برابر طول خود تغییر شکل دهند و به حالت اولیه بازگردند.

  لباس های هوشمند با الیاف هوشمند ساخته شد

  برای ساخت این الیاف از روش کشش گرمایی استفاده می شود که یک شیوه استاندارد در تولید الیاف نوری است.

  برای این منظور محققان ابتدا مولفه های میکروسکوپی الیاف را در یک ساختار سه بعدی خاص مرتب کرده و سپس آن را گرم کردند و همزمان نیروی کششی به آن وارد کردند تا مانند پلاستیک گرم کشیده شود و الیافی به ضخامت چند میکرون ساخته شود.

  پیش از این شیوه کشش گرمایی فقط برای تولید الیاف سخت مانند فیبرهای نوری کاربرد داشت، اما اکنون محققان با استفاده از مواد اولیه جدید که در دمای بالا گرانروی بالایی دارند و در دمای پایین انعطاف خود را حفظ می کنند، توانستند این شیوه را برای تولید الیاف انعطاف پذیر نیز به کار بگیرند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام