فروش سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان

  daily news

  فروش سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان

  وزارت خارجه آمریکا روز جمعه (ششم اکتبر) ضمن تایید خبر عقد این قرارداد تسلیحاتی آن را در راستای سیاست‌های امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرده است.

  طی قراردادی ۱۵ میلیارد دلاری، آمریکا سامانه ضدموشکی پیشرفته تاد به عربستان سعودی فروخته است. یکی از علل خریداری این تسلیحات از سوی عربستان، کسب آمادگی دفاعی در برابر برنامه موشکی ایران عنوان شده است.

  فروش سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان

  اعلام رسمی این قرارداد تسلیحاتی تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که عربستان از روسیه تسلیحات جدید پدافند هوایی خریداری کرد.

  وزارت خارجه همچنین تصریح کرده است که واگذاری این سامانه ضدموشک بالستیک سیستم دفاعی عربستان و امنیت در حوزه خلیج فارس را در برابر تهدیدهای منطقه‌ای از جمله ایران تقویت خواهد کرد.

  در همین حال، پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید فروش این سامانه ضدموشکی تاد به ریاض، موجب برهم خوردن توازن قوای تسلیجاتی در منطقه نخواهد شد.

  این قرارداد تسلیحاتی ۱۵ میلیارد دلاری همچنین تنها یک روز پس از اعطای جایزه صلح نوبل به یک نهاد غیردولتی برای ریشه‌کنی تسلیحات هسته‌ای علنی شد.

  آمریکا سامانه ضدموشکی تاد که می‌تواند موشک‌های قاره‎پیما را هدف قرار دهد را هم‌چنان در اختیار کره‌جنوبی قرار داده است تا این کشور را در برابر تهدید حمله موشکی پیونگ‌یانگ به سئول، مجهز کند.با وجود این، بسیاری در کره‌جنوبی استقرار این سامانه موشکی را مورد انتقاد قرار داده‌اند و می‌گویند محل استقرار این تجهیزات خود می‌تواند یک هدف بالقوه برای حملات نظامی محسوب شود و بدین وسیله جان ساکنان مناطق اطراف آن را به خطر بیاندازد.

  با وجود این، احتمالا آقای ترامپ از قرارداد روز گذشته عربستان با روسیه و سفر این هفته ملک سلمان، پادشاه عربستان به مسکو خیلی خوشنود نشده است؛ قراردادی که به خودی خود می‌تواند بیانگر افزایش نفوذ روسیه به حوزه خلیج‌فارس و کاهش وابستگی کشورهای این منطقه به واشنگتن تعبیر شود.

  اخبار

   فروش سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام