سوناتا ۲۰۱۸ سلطان جدید،مشخصات و قیمت

  daily news

  سوناتا ۲۰۱۸ سلطان جدید،مشخصات و قیمت

  سوناتا ۲۰۱۸ را نمی‌توان نخستین عضو از خانواده‌ی سوناتا به شمار آورد که در ایران حضور می‌یابد. چرا که پیش از این نیز مدل‌های قدیمی‌تر این خانواده در بازار خودروی ایران حضور یافته و در پاره‌ای اوقات موفقیت‌هایی را هم کسب کرده بودند.
  در واقع خودرویی که ما در این مطلب از آن با نام سوناتا ۲۰۱۸ یاد می‌کنیم، نسخه‌ای بهینه شده از نسل هفتم این خانواده است که پیش از این با نام LF شناخته می‌شد. خودرویی که علاوه بر بهبودهای فنی، پیشرفت‌های قابل توجهی را نیز در بخش ظاهری به خود می‌بیند.
  خودروی سوناتا ۲۰۱۸ از جمله جدیدترین محصولات شرکت هیوندای به شمار می‌رود که به تازگی راه خود را به بازار ایران باز کرده است.
  سوناتا ۲۰۱۸ را می‌توان رقیبی برای خودروی کیا اپتیما ۲۰۱۸ قلمداد کرد. چرا که هر دوی این محصولات در قالب مدل هیبریدی در بازار حضور خواهند داشت و از نظر مشخصات فنی نیز شباهت‌هایی به یکدیگر دارند.

  معرفی سوناتا 2018

  مهمتر از موارد یاد شده باید به این نکته اشاره کرد که خودروی جدید شرکت هیوندای یعنی مدل ۲۰۱۸ از خانواده‌ی سوناتا به نسخه ی هیبریدی نیز مجهز است. مسلما با توجه به وضع وخیم کیفیت آب و هوا در کشور ما و آلوده و غبارآلود بودن آن در بسیاری از مناطق کشور، لزوم ترویج استفاده از خودروهای برقی و هیبریدی بیش از پیش احساس می‌شود. هر چند که قیمت گزاف این قبیل خودروها (از جمله همین خودروی سوناتا ۲۰۱۸) آنها را از دسترس بسیاری از خودرو دوستان ایرانی دور کرده و خواهد کرد. به هر حال یکی از نکات مثبت سوناتا ۲۰۱۸ عرضه‌ی این خودرو در قالب مدل هیبریدی آن به بازار است.

  نمای کنار سوناتا 2018

  مشخصات فنی سوناتا ۲۰۱۸

  هر چند که ورود مدل هیبریدی ای خودرو به ایران مورد تایید قرار گرفته است، اما از آن جا که هنوز به طور دقیق مشخص نیست شاهد ورود کدام یک از مدل‌های غیر هیبریدی این خودرو به بازار داخلی خواهیم بود، ناگزیر از پرداختن به تمام مدل‌های موجود از این خودرو در متن پیش رو هستیم.

  در حال حاضر سه مدل غیر هیبریدی از خودروی سوناتا ۲۰۱۸ موجود است که تمام آن‌ها بر مبنای سوخت بنزین کار می‌کنند. مدل پایه این خودرو بر مبنای یک موتور ۲.۴ لیتری چهار سیلندر ساخته شده است که از تکنیک پاشش مستقیم سوخت بهره می‌برد و در تلفیق با یک گیربکس اتوماتیک شش سرعته قرار می‌گیرد.
  به موجب بهره‌مندی از مشخصات یاد شده، این خودرو قادر است رقم ۱۸۵ اسب بخار (با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه) را به عنوان حداکثر توان خروجی خود به ثبت برساند و حداکثر گشتاوری معادل ۲۴۱ نیوتن متر (با احتساب ۴۰۰۰ دور در دقیقه) را از خود به نمایش بگذارد.

  این خودرو قادر است در مدت زمانی حدود ۸ ثانیه شتاب صفر تا صد را پر کند و امکان رسیدن به حداکثر سرعتی معادل ۲۱۰ کیلومتر در ساعت را در اختیار رانندگان خود قرار دهد. ضمن آن که میانگین مصرف سوخت توسط این مدل از خودروی سوناتا نیز حدود ۸ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت خواهد بود.

  نمای جلو سوناتا 2018

  اما علاوه بر مدلی که به آن اشاره شد، این خودرو در قالب مدل دیگری نیز قابل دسترس خواهد بود. مدلی مبتنی بر مشخصات فنی قدرتمندتر که به یک موتور توربو شارژ ۲ لیتری مجهز است و به ترتیب حداکثر توان و حداکثر گشتاوری معادل ۲۴۵ اسب بخار و ۳۵۲ نیوتن متر را تولید می‌کند.
  گفتنی است که این مدل جدید از خودروی سوناتا علاوه بر بهره‌مندی از توان و گشتاور بیشتر، از نظر شتاب و حداکثر سرعت قابل دستیابی نیز بسیار قدرتمندتر از مدلی خواهد بود که در سطور پیشین این متن به آن اشاره کردیم. به گونه‌ای که این خودرو به مدد برخورداری از مشخصات یاد شده می‌تواند به حداکثر سرعتی معادل ۲۴۰ کیلومتر در ساعت دست یابد و در مدت زمان ۶.۸ ثانیه شتاب خود را از صفر به صد برساند.

  در میان دو مدل مذکور، یک نسخه‌ی بنزینی دیگر از سوناتا ۲۰۱۸ هم وجود دارد که احتمال حضور آن در بازار ایران بسیار اندک است. این مدل به یک موتور توربو شارژ ۱.۶ لیتری مجهز است که حداکثر قدرتی معادل ۱۷۸ اسب بخار و حداکثر گشتاوری معادل ۲۶۴ نیوتن متر را تولید می‌کند و شتاب صفر تا صدی در حدود ۸ ثانیه را به نمایش می‌گذارد. ضمن آن که حداکثر سرعت قابل دستیابی این مدل نیز رقم ۲۳۰ کیلومتر در ساعت است.

  نمای عقب سوناتا 2018

  امکانات و قابلیت‌های سوناتا ۲۰۱۸

  تجربه نشان داده است که امکانات و قابلیت‌های موجود در خودروهای وارداتی در شرایطی ممکن است با نمونه های اصلی آن متفاوت باشد. اما از آن جا که شاهد حضور مدل‌های مونتاژی این خودرو در بازار داخل نخواهیم بود، این قابلیت‌ها و امکانات کم و بیش همان موارد موجود در نمونه‌های خارجی این خودرو خواهد بود که تنها در مواردی ممکن است کم یا زیاد شود. از همین رو احتمالا قابلیت‌ها و امکاناتی که در نسخه‌ی پایه این خودرو وجود دارد (نسخه اس ای که تقریبا ارزان‌ترین نمونه از سوناتا ۲۰۱۸ به شمار می‌رود) را در نمونه‌های وارداتی این خودرو نیز می‌توان مشاهده کرد. بر این اساس وجود قابلیت‌ها و امکاناتی که در ادامه‌ی متن فهرست شده‌اند را می‌توان در نمونه‌های وارداتی انتظار داشت.

  • مجهز به صندلی‌های جمع ‌شونده‌ی عقب
  • بهره‌مندی از سیستم ناوبری ماهواره‌ای
  • برخورداری از امکان ارتباط تلفنی به کمک قابلیت بلوتوث
  • مجهز به چراغ روشنایی روز و امکان خاموش و روشن شدن خودکار چراغ‌ها
  • بهره‌مندی از قابلیت کارپلی اپل و اندروید اتو
  • برخورداری از سیستم کیلس استارتر
  • مجهز به فرمان تلسکوپی
  • برخورداری از نمایشگر لمسی ۷ اینچی (در برخی مدلها شاهد استفاده از نمایشگر ۸ اینچ لمسی هستیم)
  • مجهز به نمایشگر ۳.۵ اینچی پشت فرمان که از خصلت تک رنگ برخوردار است (در مدل‌های پیشرفته‌تر این خودرو شاهد بهره‌مندی از نمایشگر ۴٫۲ اینچی هستیم)
  • برخورداری از سیستم صوتی مجهز به ۶ بلندگو که از درگاه USB و AUX پشتیبانی می‌کند

   

  مدل های هیبریدی سوناتا ۲۰۱۸

  اما پس از مدل‌های بنزینی، به دو مدل هیبریدی و پلاگین هیبریدی این خودرو می‌رسیم. مدل پلاگین هیبریدی سوناتا از این امکان برخوردار است که در مدت زمانی حدود ۷.۷ ثانیه به شتاب صفر تا صد دست یابد. این مدل از سوناتا همچنین قادر است امکان رسیدن به حداکثر سرعتی معادل ۲۰۰ کیلومتر در ساعت را در اختیار رانندگان قرار دهد. در واقع قدرت و توان یاد شده به کمک موتور الکتریکی و موتور بنزینی این خودرو قابل دستیابی است. به گونه‌ای که حداکثر توان و حداکثر گشتاور این مدل از سوناتا به ترتیب روی ارقام ۲۰۲ اسب بخار و ۱۵۰ نیوتن متر قرار دارد. به بیان دقیق‌تر موتور الکتریکی این مدل از سوناتا ۲۰۱۸ قادر به تامین ۶۷ اسب بخار قدرت است. این در حالی است که موتور بنزینی این خودرو (که ۲ لیتر گنجایش دارد) قادر به تولید ۱۵۴ اسب بخار توان خروجی است.

  اما در پایان این بخش به سراغ مدل هیبریدی سوناتا ۲۰۱۸ می‌رویم. مدلی که اکنون مدتی است تعدادی از آن وارد ایران شده است. مدل هیبریدی این خودرو از یک پیشرانه هیبریدی ۴ سیلندر تشکیل شده است که از گنجایشی به میزان ۲ لیتر (به طور دقیق ۱۹۹۹ سی‌سی) برخوردار بوده و به دلیل ساختار هیبریدی خود رقم ۴.۷ لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت را به عنوان مصرف سوخت ترکیبی از خود به نمایش می‌گذارد.

  گفتنی است که این خودروی ۱۵۹۰ کیلوگرمی از حداکثر توان خروجی ۱۹۳ اسب بخار برخوردار بوده و حداکثر گشتاوری معادل ۳۲۰ نیوتن متر با احتساب دو هزار دور بر دقیقه را از خود به نمایش می‌گذارد. به هر حال از جمله نکات مثبت این خودرو وجود همین موتور هیبریدی است که به آن اشاره شد. موتوری مبتنی بر باتری لیتیوم پلیمری با گنجایش ۱.۷۶ کیلو وات ساعت که از یک سو میزان مصرف سوخت فسیلی این خودرو را کاهش می‌دهد و بر میزان آلودگی هوا به شکل نسبتا مثبتی تاثیر گذار است و از سوی دیگر با تعدیل میزان کارایی موتور بنزینی (و سایر قطعات مرتبط با آن) از استهلاک بی مورد این موتور جلوگیری به عمل می‌آورد.

  مشخصات فنی مدل هیبریدی سوناتا ۲۰۱۸
  وزن خودرو ۱۵۹۰ کیلوگرم
  نوع موتور هیبریدی چهار سیلندر
  گنجایش موتور ۱۹۹۹ سی سی
  حداکثر توان موتور ۱۹۳ اسب بخار
  حداکثر گشتاور خروجی ۳۲۰ نیوتن متر
  شتاب صفر تا صد ۹٫۳ ثانیه
  میزان مصرف سوخت به شکل چرخه ترکیبی ۴٫۷ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت

  نمای سه رخ سوناتا 2018

  نمای داخل سوناتا 2018

  به طور کل قابلیت‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد قابلیت‌هایی است که در نسخه‌ی پایه و ارزان قیمت‌ترین مدل موجود از سوناتا ۲۰۱۸ وجود دارد. با این حال مدل جدید از خودروی سوناتا از وجود امکانات دیگری نیز بهره می‌برد که در برخی مدل‌های پیشرفته‌تر این خودرو قابل دستیابی هستند. از میان قابلیت‌های مذکور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از طرح شبه چوب در داشبورد
  • مجهز به تکنولوژی خمش پویای نور در هنگام گردش فرمان یا نزدیک شدن به خودروهای سمت مقابل
  • بهره‌مندی از قابلیت گرم ‌کن داخل فرمان و شارژ کننده‌ی بیسیم
  • مجهز به سان روف
  • وجود شارژر USB در بخش عقب خودرو
  • برخورداری از ترمز دستی برقی و تهویه مطبوع دوگانه
  • مجهز به قابلیت گرمکن در صندلی‌های جلو
  • استفاده از پوشش چرم برای صندلی‌ها
  • مجهز به سیستم ارتباط اینترنتی بلولینک و برخورداری از حق اشتراک میان مدت این سیستم ارتباطی
  • برخورداری از حافظه‌ی تنظیمات صندلی و آینه‌ها
  • مجهز به قابلیت گرمکن آینه بغل
  • بهره‌مندی از سیستم کنترل هوشمند کروز که به قابلیت افزایش و کاهش خودکار سرعت مجهز است
  • مجهز به چراغ‌های ال ای دی در قسمت جلوی خودرو
  • برخورداری از صندلی‌های برقی در قسمت جلوی خودرو

  نمای پشت سوناتا 2018

  مشخصات ظاهری و قیمت سوناتا ۲۰۱۸

  اگرچه نوع طراحی فضای داخلی در این خودرو تفاوت چندانی با نمونه‌ی مشابه در مدل‌ قدیمی‌تر سوناتا ندارد، اما در نمای بیرونی این خودرو شاهد وجود تغییرات فراوان و مهمی نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر آن هستیم. این تفاوت‌ها در بخش جلوی این خودرو، خود را بیش از هر چیز در نوع طراحی جلو پنجره و چراغ‌های جلو نشان می‌دهد. جزییاتی که نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر سوناتا تغییر فراوانی را به خود دیده‌ و در تلفیق با یکدیگر چهره‌ای قاطع و مغرور به نمای جلوی سوناتا ۲۰۱۸ بخشیده است.

  چراغ جلو سوناتا 2018

  این تغییرات اگرچه در نمای عقب کمتر مشاهده می‌شود، اما همچنان وجود دارد و موجب شده است تا نمای پشتی نسخه‌ی جدید سوناتا نیز تا حدی متفاوت با نمای عقب نسخه‌های قدیمی‌تر این خودرو جلوه کند. وجود چراغ‌های عقب کشیده شباهت‌های قابل توجهی را با سایر اعضای فامیل نظیر مدل ۲۰۱۸ خودروی النترا پدید آورده است. در کنار این موضوع می‌توان ادعا کرد که خطوط حجم دهنده‌ا‌ی که در وسط صندوق عقب مدل ۲۰۱۸ سوناتا مشاهده می‌شود موجب شده است تا ظاهر نمای عقب این خودرو تا حدی از آن حالت ساده و کم ظرافتی که بدون بهره‌مندی از این خطوط می‌توانست باشد خارج شود.

  نظیر همین موضوع را در نمای کنار آن نیز می‌توان مشاهده کرد. به گونه‌ای که وجود خطوط حجم دهنده‌ی نه چندان پر تعداد اما موثر، موجب شده است تا خصلت اسپورت بودن این خودرو بیش از پیش به چشم آید و کاملا برجسته به نظر برسد.

  نمای کابین سوناتا 2018

  در مجموع می‌توان ادعا کرد که شکل و شمایل ظاهری خودروی سوناتا ۲۰۱۸ (به خصوص در نمای خارجی آن) از بسیاری خودروهای هم رده جذاب‌تر به نظر می‌رسد و قادر است محصولاتی نظیر کیا اپتیما ۲۰۱۸ را به راحتی تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

  با این حال خودروی کیا اپتیما ۲۰۱۸ می‌تواند در فاکتور بسیار مهمی به نام قیمت گوی سبقت را از سوناتا ۲۰۱۸ برباید. به این دلیل که مدل هیبریدی و اتوماتیک کیا اپتیما ۲۰۱۸ از قیمتی معادل ۲۴۶ میلیون تومان برخوردار است. این در حالی است که مدل هیبریدی سوناتا ۲۰۱۸ قرار است با قیمتی در حدود ۲۶۰ میلیون تومان به فروش برسد.

  به هر حال هر دوی این خودروها از دسترس طیف گسترده‌ای از قشر متوسط جامعه خارج خواهد بود و تنها عده‌ی نه چندان پرشمار از توانایی خرید آنها برخوردار هستند. در مجموع فراهم آوردن تمهیدات ویژه از سوی مقامات مسئول برای خرید آسان‌تر خودروهای هیبریدی و الکتریکی در کشور ما کاملا ضروری به نظر می‌رسد تا شاهد آسیب کمتری به محیط زیست از سوی خودروهای غیر استاندارد باشیم.

  در پایان اگر کنجکاو و علاقه‌مند به ملاقات عینی‌تری با خودروی سوناتا ۲۰۱۸ هستید، می‌توانید ویدیوی زیر که به توصیف مهمترین خصوصیات این خودرو اختصاص یافته است را از نظر بگذرانید.


  ستاره
  لینک منبع

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام