درمان آکنه یا جوش با ژل بنزوئیل پروکساید

daily news

درمان آکنه با ژل بنزوئیل پروکساید

آکنه یا جوش صورت شامل دانه‌های قرمز رنگی است که بر روی نواحی مختلف صورت ظاهر می‌شوند. دلایل مختلفی باعث بروز جوش یا همان آکنه می‌شود که از مهمترین آن‌ها چرب بودن بیش از حد پوست است. زمانی که پوست نتواند این چربی را به بیرون انتقال دهد، چربی زیر پوست جمع شده و به مرور ملتهب یا حتی دردناک می‌شود.
بنزوئیل پروکساید (Benzoyl Peroxide) که به صورت ژل موجود است از داروهای درمان‌کننده آکنه و لگاریس است که آکنه‌های خفیف تا متوسط را کاهش می‌دهد. اگرچه این دارو سلول‌های مرده را از بین می‌برد اما تمرکز اصلی آن مبارزه با باکتری‌هاست. واکنش‌های پوستی مثل خارش، سوزش و قرمزی پوست برخی از عوارض مصرف این داروست.
درمان آکنه یا جوش با ژل بنزوئیل پروکساید
درمان آکنه یا جوش با ژل بنزوئیل پروکساید

ژل بنزوئیل پروکساید یکی از داروهایی است که به این منظور تولید و استفاده می‌شود. البته توجه کنید که موثر بودن این دارو در برطرف کردن آکنه‌ها نباید شما را ترغیب به استفاده خودسرانه از آن بکند. در ادامه با این دارو و چگونگی مصرف آن بیشتر آشنا می‌شوید.

درمان آکنه یا جوش با ژل بنزوئیل پروکساید
درمان آکنه یا جوش با ژل بنزوئیل پروکساید

نکاتی که در رابطه با مصرف ژل بنزوئیل پروکساید باید بدانید

 1. اگر بعد از مدت زمانی آکنه‌های شما بهبود نیافت و بدتر شد حتما به پزشک مراجعه کنید.
 2. برای نتیجه‌گیری بهتر باید دارو را به طور منظم و طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 3. اگر با مصرف این دارو دچار قرمزی و سوزش مداوم می‌شوید بهتر است با پزشک مشورت کنید.
 4. هر نوع سابقه حساسیت دارویی که داشته‌اید را با پزشک در میان بگذارید.
 5. فهرست تمامی داروهایی که در حال استفاده از آن هستید را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است بنزوئیل پروکساید با برخی از داروها تداخل داشته باشد.
 6. چنانچه مصرف یک نوبت از دارو را از دست دادید، به محض اینکه بخاطر آوردید، آن را مصرف کنید. اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک می‌باشید از مصرف آن صرف نظر کنید. برای جبران نوبت از دست رفته نوبت بعدی را دو برابر نکنید.
 7. بهترین دما برای نگهداری ژل بنزوئیل پروکساید دمای اتاق است.
 8. در صورت بروز عوارض پوستی بايد دفعات مصرف كاهش يافته و يا مصرف دارو موقتاً قطع شود.
 9. مصرف بیش از اندازه این دارو اصلا توصیه نمی‌شود.
 10. دارو روی نواحی آسیب‌دیده یا تحریک شده پوست استفاده نکنید.
 11. به هنگام مصرف دارو از مواجه بیش از حد با نور مستقیم خورشید پرهیز کنید.
 12. یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از مصرف بنزوئیل پروکساید هیچ نوع داروی موضعی دیگری استفاده نکنید.
 13. مصرف بنزوئیل پراکساید در ابتدا از دوزهای پایین شروع شده و تدریجا افزایش داده می‌شود.
 14. در صورتیکه مبتلا به آسم هستید این دارو را با احتیاط مصرف کنید.
 15. مصرف بنزوئیل پراکساید در بارداری باید با احتیاط باشد.

بنزوئیل پروکساید چیست؟

بنزوئیل پروکساید (Benzoyl Peroxide) که به صورت ژل موجود است، از داروهای درمان‌کننده آکنه و لگاریس است که آکنه‌های خفیف تا متوسط را کاهش داده و ممکن است همراه با یک درمان دارویی دیگر (آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا موضعی) تجویز شود. این دارو باکتری‌هایی را که سبب بروز آکنه می‌شود کاهش داده و منافذ پوست را می‌بندد. از بنزوئیل پروکساید برای درمان عفونت‌های قارچی پوست نیز استفاده می‌شود. اگر چه این دارو سلول‌های مرده را از بین می‌برد، اما تمرکز اصلی آن مبارزه با باکتری‌هاست. معمولا در طول درمان با بنزوئیل پراکساید پوست کمی خشک شده و دچار پوسته‌ریزی می‌شود.

ژل بنزوئیل پروکساید با نام تجاری pangel و در دو غلظت ۵۰ میلی‌گرم و ۱۰۰ میلی‌گرم موجود است. اگر مایل هستید به جای مصرف داروهای شیمیایی از روش‌های خانگی و طبیعی برای بهبود آکنه‌های پوستی خود استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم به لینک‌های زیر بروید.


بیشتر بخوانید در بخش سلامت

ورم لثه چه علائمی دارد و راه درمان چیه؟


نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری  Oxy-10 , Acne Treatment , PanOxyl , Acetoxyl
 موارد مصرف  درمان آکنه
 عوارض  واکنش‌های پوستی مثل خارش، سوزش و قرمزی
 تداخل دارویی  صابون‌های طبی یا ساینده، سایر فرآورده‌های ضد جوش، لوازم آرایشی معطر، صابون‌های خشک‌کننده قوی

مقدار و نحوه مصرف ژل بنزوئیل پروکساید

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک و با توجه به میزان شدت و ضعف آکنه تعیین گردد. به طور معمول دو بار در روز می‌توانید از ژل بنزوئیل پروکساید استفاده کنید. قبل از استفاده صورت را شسته و سپس مقداری از این ژل را استفاده کنید. این دارو معمولا به مدت ۸ الی ۱۲ هفته تجویز می‌شود و علائم بهبودی تقریبا بعد از ۳ هفته ابتدای مصرف قابل مشاهده است. توجه داشته باشید که بنزوئیل پراکساید نباید در پوست‌های حساس، ملتهب و روی زخم استفاده شود.
ژل بنزوئیل پروکساید
درمان آکنه یا جوش با ژل بنزوئیل پروکساید

ویکی پدیا

آکنه (به انگلیسیAcne vulgaris) یا رُخ‌جوش*[۱] یا جوش غرور جوانی، [۱] که مردم آن را با عنوان جوش‌های ناشی از غرور جوانیمی‌شناسند یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان متخصص پوست است.

این بیماری معمولاً هم‌زمان با بلوغ شروع می‌شود. در تقسیم‌بندی بیماری‌های پوستی، آکنه جزو یکی از بیماری‌های زائده‌های پوست یعنی مو است. ریشه مو در فضای کانال‌مانندی به اسم فولیکولِ مو قرار گرفته و رشد می‌کند. از طرف دیگر، غدد چربی به عنوان یکی دیگر از زوائد پوستی، ترشحات خود را داخل فولیکول مو تخلیه می‌کنند که به سمت بالا حرکت کرده و روی سطح پوست پخش می‌شوند.

سطحی‌ترین لایهٔ پوست، لایه شاخی نام دارد و سلول‌های پوستی که از لایهٔ سازنده منشأ می‌گیرند، به آهستگی به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت از بین رفته، لایه شاخی را به وجود می‌آورند. این روند را روند شاخی شدن می‌گویند.

اساس ایجاد آکنه، اختلال در ترکیب و شدت چربی ترشح شده از غدد چربی و همچنین اختلال در روند و شدت شاخی شدن است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟لطفا نظرات خوردتون رو با با ما به اشتراک بگذارید.

درمان آکنه یا جوش با ژل بنزوئیل پروکساید

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را بنویسید
نام