داستان انیمیشن شگفت انگیزان ۲

daily news

داستان انیمیشن شگفت انگیزان ۲

خلاصه ای از داستان و جزییات انیمیشن شگفت انگیزان ۲

دنباله‌های عناوین سینمایی معمولاً تنها به دو دلیل ساخته می‌شوند: دلیل اول این است که شاید یک دنباله‌ی بسیار خلاقانه بر اساس فیلم اول قابل تولید کردن باشد و دلیل دوم هم چیزی نیست جز درآمد بسیار زیاد فیلم اول.

«شگفت‌انگیزان ۲» (Incredibles ۲) به این دلیل ساخته شد که «دیزنی» فرصتی بسیار طلایی برای سلطه بر گیشه‌ها و درآمد بالا را در آن دید (بگذریم از این نکته که آن‌ها امسال با دو فیلم از استودیو «مارول» به هر صورت بر گیشه حکمرانی کرده و می‌کنند).

نگاهی به انیمیشن شگفت انگیزان ۲

خلاصه داستان: شگفت انگیزان قانونا اجازه فعالیت در نقش سوپر قهرمان را ندارند. با این حال مادر خانواره سعی در مبارزه با شصیتی خبیث را دارد و پدر به امور خانه می‌رسد

اما با توجه به انتظاراتی که داشتیم و همین‌طور محدودیت‌های داستانی و همچنین محدودیت‌هایی که از سوی شخصیت‌ها تحمیل شده است، «شگفت‌انگیزان ۲» آن حس تازگی، طراوت و نبوغ و خلاقیتی که نسخه‌ی قبلی از خود نشان داده بود را کم دارد. اشتباه برداشت نکنید؛ این انیمیشن خوب و سرگرم‌کننده است، اما شگفت‌انگیز نیست.

در سال ۲۰۰۴ و هنگامی که «شگفت‌انگیزان» به روی پرده رفت، ژانر ابرقهرمانی در جایگاه بسیار متفاوت‌تری با مکانی که امروز در آن قرار دارد بود. هنوز خبری از دنیای سینمایی مارول نبود. بتمن هنوز وارد فاز «شوالیه تاریکی» خود نشده بود. سوپرمن شکست‌ناپذیر نه «هنری کیویل» بلکه «کریستوفر ریو» بود. «مرد عنکبوتی» (Spider-Man) و مردان-اِکس (X-Men) هنوز در ابتدای راه خود بودند.

به نوعی می‌توان «شگفت‌انگیزان» را «ددپول» (Deadpool) آن زمان دانست که رده‌بندی سنی آن کمی پایین‌تر بود. «شگفت‌انگیزان» که توسط کارگردان خلاق عنوان «غول آهنی» (The Iron Giant) یعنی آقای «برَد بِرد» ساخته شده بود، به حق به عنوان یک موفقیت بسیار بزرگ دیگر برای «پیکسار» شناخته می‌شد.

بیشتر بخوانید

بیش از ۱۴ سال زمان لازم بود تا دنباله‌ی این اثر ساخته شود و بخش عظیمی از آن به این خاطر بود که آقای «بِرد» مشکلاتی در نوشتن قسمت جدیدی برای این مجموعه که بتواند در حد و اندازه‌های قسمت اول باشد داشت.

اگرچه که در واقعیت و جهانِ ما بیش از یک دهه از زمان به روی پرده رفتن «شگفت‌انگیزان» می‌گذرد (اگر کسی که این فیلم را زمانی که به مهدکودک می‌رفت تماشا کرده باشد، امروز قائدتا در دانشگاه خواهد بود)، اما در زمان داخل فیلم حتی ثانیه‌ای هم به جلو نرفته‌ایم.

«شگفت‌انگیزان ۲» دقیقا از همان جایی شروع می‌شود که «شگفت‌انگیزان» پایان یافته بود در حالی که یک شرور جدید به نام «آندرماینر» به شهر حمله کرده است. آقای شگفت‌انگیز (با صداگذاری کرگ. تی نلسون)، «الاستی‌گرل» (با صداگذاری هولی هانتر) با همراهی دو فرزند خود یعنی «وایولت» (سارا وَوِل) و «دش» (هاک میلنر) به عنوان یک گروه ۴ نفره کار می‌کنند.

البته دوست قدیمی آن‌ها یعنی «فروزون» (ساموئل ال. جکسون) نیز کمکشان می‌کند. «شگفت‌انگیزان» موفق می‌شوند که خطر را رفع کنند البته در این مسیر، به طور همزمان خسارت عظیمی هم به شهر وارد می‌کنند. اگرچه آن‌ها به خاطر شکستن محدودیت ابرقهرمانی تحت‌تعقیب قرار نمی‌گیرند، اما مجبور می‌شوند که وارد گمنامی شوند.

برادر و خواهر جدیدی به نام‌های «وینستون و اولین دیاوور» (با صداگذاری «باب ادنکیرک» و «کترین کینر») وارد داستان شده‌اند که قصد دارند دولت را وادار کنند تا قانون ضدقهرمانان را ملغی کند. این پروسه‌ی «وادار» کردن شامل این می‌شود که به جهان نشان بدهند که «قهرمانان» ارزشمند هستند و «الاستی‌گرل» به عنوان چهره‌ی این حرکت و جنبش شناخته می‌شود.

پس در حالی که «خانم شگفت‌انگیز» وقت خود را صرف مبارزه با جرم و جنایت می‌کند که شامل مبارزه با یک ابرشرور جدید به نام «اسکرین اسلیور» می‌شود، «آقای شگفت‌انگیز» داخل خانه مانده تا از بچه‌ها مراقبت بکند. «وایولت» مشکلاتی با پسر‌ها دارد. «دش» نمی‌تواند «ریاضیات نوین» را متوجه شود و بچه کوچک خانواده یعنی «جک جک» هر گونه نیروی ماورایی غیرقابل پیش‌بینی و باورنکردنی که فکرش را بکنید را در خود دارد.

وقتی که به «آقای شگفت‌انگیز» فکر می‌کنیم، به‌گونه‌ای به یاد فیلم «تالی» (Tully) می‌افتیم و مصائبی که بزرگ‌کردن بچه‌ها توسط تنها یکی از پدر یا مادر ممکن است داشته باشد. المان‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم این اثر را به چیزی بیشتر از یک انیمیشن ابرقهرمانی برای کودکان تبدیل می‌کند.

شخصیت‌های این اثر به طرز بسیار بارزی همان‌هایی هستند که در فیلم اصلی عاشقشان شدیم و آن‌ها را شناختیم. به وسیله‌ی جادوی انیمیشن، شخصیت‌ها دقیقا شبیه همان چیزی هستند که در نسخه‌ی اصلی دیده بودیم.


بیشتر بخوانید

«شگفت‌انگیزان ۲» عالی به نظر می‌رسد همانطور که «شگفت‌انگیزان» عالی بود. اگرچه که همه‌ی بازیگران پیرتر از گذشته شده اند، اما صدای آن‌ها ثابت مانده است و اکثر کسانی که در فیلم اول نقش ایفا کرده بودند موفق شده اند تا باز هم در این عنوان حضور داشته باشند (یک استثنای مهم؛ «اسپنسر فاکس» که در فیلم اول نقش «دش» را ایفا کرده بود دیگر به بلوغ رسیده است و مشخصا صدای او دچار تغییر شده است. «هاک میلنر» موفق شده تا جای او را به خوبی پر کند).

«کترین کینر» و «باب اودنکرک» به عنوان شخصیت‌های جدیدی وارد داستان شده اند که عوامل محرک آن‌ها، بیش از حدی که واقعی به نظر برسد مثبت هستند.

اما سرعت روایت بالاست، سرگرم‌کننده است و مهم‌تر از همه اینکه شما را ناامید نخواهد کرد. این انیمیشن به ما این فرصت را می‌دهد تا با شخصیت‌های محبوب خود بار دیگر ارتباط برقرار کنیم و اگرچه که سن و سالی از همه‌ی ما گذشته است، اما علاقه ما به آن‌ها همچنان ثابت مانده است.

داستان انیمیشن شگفت انگیزان ۲


فرادید
لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را بنویسید
نام