خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

daily news

خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

خودروی راین v5 به دست گروه خودروسازان راین به بازار خودروی ایران عرضه شده است. گروهی که کارکنان آن پیش از این تحت نظارت شرکت کرمان موتور به فعالیت‌هایی نظیر مونتاژ خودروهای تولید شده توسط شرکت کره‌ای هیوندای مشغول بودند. در ادامه مطلب در مورد خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری آن خواهیم خواند با تی پلاس همراه باشید.
خودروی راین v5 از جمله محصولات زیر ۵۰ میلیون تومانی حاضر در بازار خودروی ایران به شمار می‌رود. در واقع خودروی راین v5 در محدوده‌ای از بازار به رقابت با سایر خودروهای موجود پرداخته که اکثر محصولات آن رده را خودروهای ساخت داخل تشکیل داده‌اند. با این حال به هیچ وجه نمی‌توان این رقابت را ساده و پیش پا افتاده قلمداد کرد.

خودروی راین v5 یا به عبارت بهتر ویتا v5 یکی از محصولات ارزان قیمت و اقتصادی شرکت فاو به شمار می‌رود. محصولی که مانند بسیاری از خودروهای مشابه راهی به بازارهای بزرگ اروپایی یا آمریکای شمالی نیافته و علاوه بر کشور چین تنها در مناطقی نظیر آمریکای جنوبی، آفریقا و کشورهایی مانند مصر و روسیه عرضه شده است.

اگرچه برخی از خودرو دوستان خودروی راین v5 را نخستین خودروی تولید شده توسط گروه خودروسازی مذکور بر می‌شمارند، اما این خودرو در اصل توسط شرکت چینی فاو تولید شده است. تنها به دست گروه خودروسازی راین تغییر نام یافته و هیچ گونه دگرگونی دیگری در آن اعمال نشده است. به بیان ساده شما با یک محصول چینی که همانند برخی دیگر از خودروهای مشابه تنها با تغییر نام و تغییر لوگو در بازار خودروی ایران حضور یافته است، روبرو هستید.

با توجه به حضور پررنگ شرکت‌های خودروسازی چینی در بازار خودروی ایران جای تعجبی ندارد که خودروی راین v5 در بازار کشور ما نیز حضور یافته باشد. به این ترتیب و با توجه به قیمت این خودرو می‌توان آن را رقیبی برای محصولات ارزان قیمت حاضر در بازار قلمداد کرد.

خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری
خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

بیشتر بخوانید در بخش خودرو

ساخت خودرو های برقی هیبریدی در داخل هیچگاه عملی نشد

معرفی تمام محصولات جیلی در بازار خودروی ایران


مشخصات فنی خودروی راین v5

بد نیست در همین ابتدا به این نکته اشاره شود که خودروی راین v5 هم در قالب نسخه‌ی مبتنی بر جعبه دنده‌ی دستی و هم در قالب نسخه‌ی مبتنی بر جعبه دنده‌ی اتوماتیک طراحی شده است. در درون این خودرو یک موتور  ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ که بر اساس سیستم VVT به فعالیت مشغول است نقش قلب تپنده را بر عهده دارد. یک موتور بنزین سوز که سیستم انژکتوری آن مبتنی بر خصلت پاشش چند نقطه‌ای طراحی شده است.

موتور یاد شده از گنجایشی معادل ۱۴۹۷ سی‌سی برخوردار است و حداکثر توانی معادل ۹۷ اسب بخار (با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه) تولید می‌کند. این در حالی است که حداکثر گشتاور این موتور روی رقم ۱۳۵ نیوتن‌متر (با احتساب ۴۴۰۰ دور در دقیقه) قرار دارد.

در نگاه نخست شاید مشخصات فنی خودروی راین v5 چندان قدرتمند و چشم‌گیر جلوه نکند. اما در این میان وزن نه چندان سنگین این خودرو به کمک مشخصات فنی آن آمده است و اندکی جبران مافات می‌کند. در واقع وزن این خودروی چینی که به زحمت از رقم یک تن تجاوز می‌کند، موجب می‌شود که توان نه چندان بالای موتور این خودرو بیش از حد معین به چشم نیاید.

نمای داخل راین v5اگر مایل به دانستن سایر امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در خودروی راین v5 هستید، می‌توانید آنها را در ادامه‌ی متن پیش رو به شکل فهرست‌وار مشاهده کنید.

خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری
خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

 

 • برخورداری از چراغ مه شکن جلو و عقب
 • بهره‌مندی از آینه‌های جانبی مجهز به راهنما
 • مجهز به شیشه بالابرهای برقی در قسمت جلو و عقب
 • استفاده از تزییناتی نظیر قطعات کرومی در بدنه، آیینه‌های جانبی و سپرهای هم رنگ بدنه
 • برخورداری درهای خودرو از قفل میکرو سوییچ
 • بهره‌مندی از رینگ اسپورت آلومینیومی ۱۴ اینچ از نوع ۱۸۵/۶۵R14
 • برخورداری صندلی راننده و سرنشین جلوی خودرو از قابلیت تنظیم دستی در چهار جهت مختلف
 • وجود سیستم صوتی مجهز به چهار بلندگو
 • برخورداری از سنسور دنده عقب
 • وجود قفل کودک برای درهای عقب خودرو
 • مجهز به سیستم ایموبیلایزر
 • برخورداری از سامانه کنترل باد لاستیک‌ها یا TPMS
 • وجود کلید تاشو و قفل مرکزی با کنترل از راه دور
 • مجهز بودن غربیلک فرمان خودرو به قابلیت تنظیم ارتفاع
 • برخورداری از سیستم هشدار دهنده بسته نبودن کمربند ایمنی
 • مجهز بودن شیشه عقب به قابلیت گرم‌کن
 • بهره‌مندی کمربندهای ایمنی جلو از سیستم پیش کشنده و قابلیت تنظیم ارتفاع
 • وجود قطعات تزیینی در دور بدنه خودرو
 • برخورداری از چراغ مطالعه جلو
 • بهره‌مندی از روکش صندلی چرم
خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری
خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

مشخصات ظاهری خودروی راین v5

در نگاه کلی می‌توان ادعا کرد که خودروی راین v5 حرف چندانی برای گفتن در زمینه‌ی کیفیت طراحی نمای خارجی خود ندارد. به بیان ساده‌تر هیچ گونه جزییات چشم گیری در طراحی شکل و شمایل ظاهری این خودرو مشاهده نمی‌شود و همه چیز در ساده‌ترین حالت ممکن شکل گرفته است.

شاید بدترین نمای این خودرو، به لحاظ بهره‌مندی از کیفیت طراحی و حس زیبایی شناختی را بتوان نمای عقب آن دانست. از جمله ضعف‌های این نما می‌توان به طراحی نه چندان زیبای چراغ‌های عقب و نوع طراحی عاری از خلاقیت صندوق عقب اشاره کرد. تلفیقی که در غیاب خطوط حجم دهنده مناسب موجب تخت و بی‌بُعد جلوه دادن نمای عقب این خودرو شده است.

در طراحی نمای کنار نیز شاهد وجود خلاقیت خاص یا جزییات چشم‌نوازی نیستیم و سادگی محض بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌آید. در واقع این نما بیش از هر چیز به نمای کناری خودروی تندر ۹۰ شباهت دارد. بنابراین آن دسته از کسانی که با خرید این خودرو قصد تجربه کردن ظاهر متفاوتی را نسبت به سایر خودروهای مرسوم حاضر در بازار دارند، شاید با دیدن نمای کنار خودروی راین v5 به طور کامل از تصمیم خود منصرف شوند.

خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری
خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

با این حال نمای جلوی خودروی راین v5 تا حدی می‌تواند ضعف‌های ظاهری سایر بخش‌های این خودرو را پوشش دهد. اگرچه در این نما نیز شاهد وجود جزییات چشم‌گیری نیستیم، اما نوع طراحی آن حداقل از سایر بخش‌های این خودرو بهتر به نظر می‌رسد. البته چراغ‌های درشت و نسبتا جدی این خودرو می‌توانستند در ترکیب با خطوط حجم دهنده‌ی روی کاپوت جلوه بهتری پیدا کنند. اما این اتفاق رخ نداده و در نبود خطوط حجم دهنده یا به کارگیری زوایای هنرمندانه، نمای جلوی این خودرو در نهایت سادگی طراحی شده است.

به طور کل می‌توان ظاهر خودروی راین v5 را بسیار معمولی توصیف کرد. در واقع خصوصیات چشم‌گیر چندانی در ظاهر این خودرو وجود ندارد که بتواند نظر بیننده را به سوی خود جلب کند.

اگرچه نمای داخلی نیز از طراحی بسیار ساده‌ای برخوردار است، اما لااقل نسبت به خودروهای ساخت داخل شاهد عملکرد بهتری در این زمینه هستیم. در این میان می‌توان گفت که کیفیت مواد به کار رفته در طراحی اجزای کابین این خودرو فرق چندانی با سایر خودروهای ارزان قیمت چینی حاضر در بازار ندارد. به این ترتیب نباید انتظارات چندان بالایی در این زمینه از خودروی راین v5 داشت.

خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری
خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

قیمت خودروی راین v5

خودروی راین v5 تا همین چند ماه قبل به عنوان یک خودروی زیر چهل میلیون تومانی شناخته می‌شد. اما تلاطم‌های اخیر در بازار ارز، خودرو و سایر بازارهای داخل کشور موجب شده است تا قیمت این خودرو نیز مانند سایر همتایان خود افزایش چشم‌گیری را تجربه کند. هرچند که باید اعتراف کرد این خودرو نسبت به برخی دیگر از رقیبان خود نوسان کمتری را در طول دو سه ماه اخیر در بحث قیمت تجربه کرده است. به این ترتیب اکنون باید این خودرو را یک خودروی زیر ۵۰ میلیون تومانی قلمداد کرد. در واقع بهتر است که قیمت این خودرو در همین حول و حوش باقی بماند. چرا که این خودروی چینی به هیچ وجه در حد و اندازه‌ای نیست که بخواهیم آن را یک خودروی بالاتر از ۵۰ میلیون تومان قلمداد کنیم.

هم اکنون و در لحظه‌ی نوشته شدن این متن قیمت مدل صفر کیلومتر و کار نکرده‌ی خودروی راین v5 به طور متوسط حول و حوش رقم ۴۷ میلیون تومان قرار دارد. در واقع این خودرو نیز همانند بسیاری از محصولات چینی از بازار دست دوم چندان پررونقی برخوردار نیست. بنابراین هنگام خرید، به منظور فروش زودهنگام آن باید این نکته مهم را مد نظر قرار داد.

اگر مایل به مشاهده‌ی میزان کارایی این خودرو و کیفیت آن هستید، می‌توانید ویدیوی زیر را از نظر بگذرانید. ویدیویی که به بررسی نسخه‌ی چینی این خودرو یا همان ویتا v5 اختصاص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را بنویسید
نام