خودروسازان اروپایی به دنبال منافع خود در ایران

  daily news

   

  خودروسازان اروپایی به دنبال منافع خود در ایران

   همانطور که ادامه فعالیت خودروسازان داخلی در بازار دارای اهمیت است، واردات خودروهای خارجی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. این اهمیت را می‌توان در واکنش شرکت‌های خودرو‌ساز خارجی در زمان انعقاد قرارداد برجام بررسی کرد.
  شرکت‌های بزرگ اروپایی و آسیایی با آمدن پای قراردادهای سرمایه‌گذاری، اهمیت بازار مصرف خودرو و تولیدات نمایندگی در ایران را نشان دادند و با خروج آمریکا و متحدانش از این پیمان بین‌المللی که به شایعاتی در قبل و بعد از این اقدام منتهی شد، حالا جدی‌تر با خبر متوقف‌شدن برخی از این قراردادها در رسانه‌ها روبه‌رو می‌شویم که موجب سردرگمی در بازار مصرف برای انتخاب محصولات بدون پشتوانه تامین لوازم یدکی و خدمات پس‌از فروش شده است.
  حامد اسلامی، کارشناس صنعت خودرو درخصوص دستاوردهای قرارداد بین‌المللی برجام برای صنعت خودرو در مدت زمانی که آمریکا هم به آن پایبند بود، گفت: «پس‌از برجام شرکت‌های بزرگ خودروسازی، ایران را جای مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌دانستند و انتخاب بازار ایران توسط شرکت‌های بزرگ خودروسازی، نشان از اهمیت کشورمان برای آن‌ها بود.»
  خودروسازان خارجی نمی‌توانند از بازار ایران چشم‌پوشی کنند
  همچنین شاهد نمایندگان شرکت‌های خودروسازی خارجی هستیم که آینده‌ای نامعلوم برای قراردادهای خود در پیش رو دارند. در این خصوص موضوع را با حامد اسلامی، کارشناس صنعت خودرو در میان گذاشتیم و وی در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» درباره اهمیت بازار ایران برای شرکت‌های خودروسازی خارجی به بیان نقطه‌نظرات خود پرداخته است.
  اسلامی همچنین درخصوص وضعیت رتبه‌بندی صنعت خودرو در ایران با توجه به این دوره زمانی تاکید کرد: «در چهل سال گذشته، این حجم از توجه شرکت‌های خودروسازی اروپایی و آسیایی به بازار ایران بی‌سابقه بود. البته تفاهم‌نامه‌ها و پیش‌قراردادهایی که تنظیم شده است، صرف زمان و تجهیز زیرساخت در صنعت خودرو ایران را می‌طلبد که این آمادگی باید در شرکت‌های داخلی ایجاد شود.»
  وی می‌افزاید: «درخصوص رتبه صنعت خودرو ایران در زمان برجام باید به توجه شرکت‌های سرمایه‌گذاری و خودروسازی استناد کرد. این میل ورود به بازار ایران نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه مناسب خودرو سازی ما در منظر جهانی این صنعت است.»
  وی در ادامه خاطرنشان کرد: «اهمیت صنعت خودرو و بازار مصرف ایران برای شرکت‌های خودروسازی خارجی می‌تواند مانع از خروج این شرکت‌ها از بازار ما شود. بحث ماندن و یا رفتن شرکت‌های بزرگ یک جریان اقتصادی است و نیاز به زمان دارد. البته جریان‌های اقتصادی همیشه جذب یکدیگر می‌شوند و باید گفت بازار مصرف، نیازهای خود را تامین می‌کند و اگر مستقیما نتواند این خرید را انجام دهد، واسطه‌ها با صرف هزینه این تبادلات را انجام خواهند داد.»
  وی درباره وضعیت آینده صنعت خودرو و واردات خودرو در برجام بدون حضور آمریکا افزود: «برجام بدون آمریکا از ابتدا دور از ذهن نبود. صنعت خودرو در زمان تحریم‌های گذشته هم به فعالیت خود ادامه داده است. تنها مساله‌ای که تحریم‌های احتمالی ایجاد می‌کند فشار بر مردم است زیرا آنها متحمل افزایش قیمت‌ها در صنعت خودرو خواهند بود.»
  این کارشناس صنعت خودرو درخصوص جایگاه خودروسازی‌های داخلی و نمایندگان شرکت‌های خارجی در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه از نظر توانایی تولید و سهم خودروسازی ایران در جذب سرمایه خارجی از این بازار ادامه داد: «در حوزه خودروهای سواری در منطقه، کشورهایی هستند که توانایی رقابت با خودروسازان ایرانی را دارند؛ اما خودروسازی در حوزه خودروهای کشنده و سنگین، رقیب واقعی در منطقه ندارد. به همین دلیل است که خودروسازی در ایران ظرفیت تولید و سرمایه‌پذیری بالایی دارد.»
  اسلامی در ادامه می‌گوید: «این امر برای سرمایه‌گذاران خارجی دارای جذابیت‌های اقتصادی و امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت است. در مقایسه با کشورهای منطقه باید ظرفیت‌های مشابهی وجود داشته باشد که بخواهیم رتبه‌بندی کنیم. در حال حاضر در حوزه ساخت خودروهای سنگین ایران نسبت به تمام منطقه جایگاه بهتری هم از نظر سرمایه گذاری و هم از نظر تولید دارد.»
  وی افزود: «بروز برخی شایعات درخصوص برجام، در ناکام‌ماندن برخی از تفاهمات و قراردادها تاثیرگذار بود، اما نمی‌توان گفت دلیل اصلی ناکامی این تفاهمات و پیش‌قراردادها شایعات داخلی بوده است.
  شایعات در داخل بر بازار داخلی تاثیر دارند و البته بعضی از گمانه‌زنی‌ها در خارج کشور، به بروز بعضی از واکنش‌ها از سوی شرکت‌های دارای قرارداد با طرفین ایرانی سرعت بخشیده‌اند که البته این حرف‌وحدیث‌ها امروز به واقعیت تبدیل شده و گویی شرکای خارجی قبل از ما از این رخداد با خبر بودند.»

  خودروسازان اروپایی به دنبال منافع خود در ایران

  ستاره
  لینک منبع

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام