تولید تیبا روی دور تند

admin دسته‌بندی نشده 111 views 0 0

فرادید| نگاهی به آمار تولید ۱۰ ماهه نخست۹۶ خبر از رونق امیدوارکننده صنعت خودرو می‌دهد گرچه فضای کارخانه‌ها هنوز هم پسابرجامی نشده و تولیدات قدیمی با آهنگی کندتر از همیشه تولید می‌شوند. البته کاهش چشمگیر تیراژ پراید و افت تولید پژو ۴۰۵ و پژو پارس کاملا محسوس است.

به گزارش فرادید، یک میلیون و هفتاد هزار دستگاه خودروی سبک؛ این جدیدترین آماری است که از سوی وزارت صنعت و انجمن خودروسازان کشور منتشر شده و خبر از رشد ۱۵ درصدی تولید در ۳ خودروساز بزرگ و نیمه دولتی می‌دهد. ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو مجموعا در ۱۰ماهه نخست امسال موفق شده‌اند به اندازه کل تولید سال ۹۴ خودرو تولید کنند ضمن اینکه در دی‌ماه امسال با حدود ۴درصد رشد، در مجموع ۱۲۹ هزار و ۳۳۲دستگاه اتومبیل تولید کرده‌اند.طبق شواهد، ایران‌خودرو کماکان بزرگ‌ترین خودروساز داخلی به‌شمار می‌رود و با تولید بیش از۵۷۷ هزار دستگاه خودرو، ضمن رقم زدن رشدی۱۲٫۴ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل،رتبه نخست تولید خودرو رااز آن خود کند. سایپا و پارس خودرو نیز به‌عنوان دومین و سومین خودروساز بزرگ کشور، به ترتیب۲۹۷ هزار و ۹۶۰، و ۱۹۴ و ۵۸۸ دستگاه خودرو سواری تولید کرده‌اند که حاکی از رشد بزرگ دو شرکت مذکور در سال ۹۶ است.

تولید تیبا روی دور تند

اما بر مبنای امار اعلامی، پراید همچنان پرفروش‌ترین خودروی تولیدی موجود در کشور است و در مجموع ۱۷۹ هزار و ۱۵۸ دستگاه در ایران‌خودرو طی ۱۰ ماه امسال به تولید رسیده گرچه این محصول در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته۱۵٫۸ درصد کاهش تولید داشته است. در عوض بررسی وضعیت مونتاژ تیبا نشان می‌دهد این خودرو با تولید بیش از  146 هزار دستگاه خودرو،  هم رشدی ۶۲ درصدی و عجیب را تجربه کرده و هم پژو ۲۰۶ را پشت سر گذاشته است. در عین حال پژو ۲۰۶با نشستن در رتبه سوم، ۱۴۵ هزار و ۳۱۳ دستگاه فروش عاید شرکت ایران خودرو نموده و رتبه سوم بازار را به خود اختصاص داده است. رنو تندر۹۰با حفظ سیر صعودی خود بیش از ۱۳۲ هزار دستگاه تولید داشته تا رتبه چهارم بازار را با قدرت به خود اختصاص دهد.

تولید تیبا روی دور تند

پژو ۴۰۵هم تا پایان دی‌ماه امسال مجموعا ۱۲۳ هزار و ۶۸۷ دستگاه تیراژ داشته تا با کسب رشدی یک درصدی و یک پله نزول، رتبه پنجم پرفروش‌ترین خودروی بازار ایران را از آن خود کند.در رتبه‌های بعدی هم نا‌م‌های بزرگی به چشم می‌خورند. برای نمونه پژوپارس طی ۱۰ ماه اول سال تیراژی ۹۹ هزار تایی داشته و بالاتر از سمند قرار گرفته است. سمند خودروی ایرانی هم در مجموع کمی بیش از۸۹ هزار دستگاه تولید شده تا ضمن کسبرشدی۹درصدیرتبه هفتم بازار را از آن خود کند.در بین دیگر محصولات ایران‌خودرو اما دنا با رشد تیراژ مواجه شده و رانا همچنان کاهش تولید را تجربه می‌کند.

تولید تیبا روی دور تند

اما در بین محصولات ایران خودرو نکته جالب ادامه افول رانا و صعود دنا است به طوری که رانا با تیراژ ۶ هزار و ۳۸ دستگاهی خود، حدود ۴۵ درصد افتتولید داشتهولی دنا با تولید بیش از۳۲ هزار ضمن کسب رشدی۴۵ درصدی تلاش گسترده‌ای را برای افزایش گسترده سهم بازار محصول پرچم دار خود شروع کرده است. تولیدسوزوکی گرندویتارا هم تا پایان دی‌ماهبه ۴ هزار و ۱۲۸ دستگاه رسیده این خودروی ژاپنی در مقایسه با سال گذشته ۱۵۰ ‌درصد افزایش تیراژ را تجربه کند.

تولید تیبا روی دور تند

هایما هم توانسته به تیراژ ۱۰ هزار دستگاهی نزدیک شود تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲۸۲ درصد رشد رابه ثبت رساند. جالب است که دانگ فنگ به تیراژ ۲۵ هزاردستگاهی رسیده و رشد عجیب۳۰۰ درصدی راتجربه کردهاست. کیا سراتو، با۲۳ هزار دستگاه، چانگان سی‌اس۳۵ با۹ هزار دستگاه، زوتی آریو زد۳۰۰ با ۷هزار دستگاهو برلیانس با ۳۶ هزار دستگاه تیراژ از جمله دیگر خودروهای مهم تولیدی در ایران بوده‌اند که رشد بزرگی را در ده ماهه نخست سال تجربه کرده‌اند.

 

 

منبع: تی پلاس
برای دیدن اخبار خودرو کلیک کنید: تی پلاس

مطالب مشابه...

0 افکار در “تولید تیبا روی دور تند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bilit Arzan

مارا دنبال کنید

فهرست

Charter Arzan

اخرین کامنت ها

SiteLock