برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

daily news

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

در واقع آن محصولی که هم‌اکنون تحت نام رنو اسکالا در بازار خودروی ایران حضور یافته است، در عمل نسخه‌ی هاچ بک از نسل جدید رنو مگان است و در برخی بازارهای جهانی با نام رنو مگان هاچ بک شناخته می‌شود. در ادامه به برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس می پردازیم.
خودروی رنو اسکالا از جمله محصولات شرکت فرانسوی رنو به شمار می‌رود که مدتی است در بازار خودروی ایران نیز مشاهده می‌شود. البته خودرویی که در بازار خودروی ایران با نام رنو اسکالا شناخته می‌شود،
 به طور کل مدل پایه و اصلی رنو اسکالا، که به عنوان یک خودروی سدان در بازارهای جهانی عرضه شد است، از ساختار هاچ بک به دور بوده و به عنوان یک سدان معمولی با مشخصات سایر خودروهای سواری شناخته می‌شود برای آگاهی از ماهیت واقعی این خودرو بهتر است مطلب پیش رو را دنبال کنید.

خودروی رنو اسکالا موجود در ایران یا همان مگان هاچ بک به دلیل برخورداری از ذات هاچ بک خود، در بازار داخل با محصولاتی نظیر خودروی i30 از برند هیوندای و مدل هاچ بک از خودروی مزدا ۳ به رقابت پرداخته است. رقابتی که در گام نخست به دلیل مشخصات ظاهری این محصولات صورت گرفته است. با این حال مسلما یک رقابت پایاپای بدون توجه به مشخصات فنی خودروهای در حال رقابت تکمیل نمی‌شود. به همین دلیل بد نیست نگاهی به ویژگی‌های فنی و توانایی‌های اختصاصی رنو اسکالا یا همان مدل هاچ بک خودروی مگان بیندازیم تا از کم و کیف این خودرو باخبر شویم.

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

ظاهرخودروی هاچ بک رنو اسکالا

با نگاهی به شکل و شمایل این خودرو می‌توان ادعا کرد محصولی که در بازار خودروی ایران با نام رنو اسکالا شناخته می‌شود، به لحاظ بهره‌مندی از ظاهر جذاب و گیرا هیچ کم و کسری خاصی ندارد. در نمای جلوی این خودرو شاهد وجود چراغ‌های کشیده، در کنار پوزه‌ای نسبتا پهن هستیم. ویژگی‌های مثبتی که در کنار نوع طراحی سپر این خودرو توانسته‌اند تا حد قابل توجهی بر خصلت‌های اسپورت رنو اسکالا بیافزایند.

افزون بر آن نوع طراحی کاپوت رنو اسکالا و فرو رفتگی‌های متقارن روی آن را هم می‌توان به عنوان عامل دیگری برای جذابیت ظاهری این خودرو در نظر گرفت. شاید تنها ضعف موجود در نمای جلوی این خودرو را بتوان در نوع طراحی بخش جلو پنجره‌ی آن سراغ گرفت. بخشی که به طور کل بسیار کوچک و باریک طراحی شده است و نکته‌ی چندان مثبتی را به نمای جلوی این خودرو نمی‌افزاید. البته در نسخه‌های جدیدتر رنو اسکالا و مدل‌های اخیر این خودرو شاهد برطرف شدن ضعف مذکور و بازطراحی بخش جلو پنجره‌ی این خودرو هستیم.

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

اگرچه در نمای کناری رنو اسکالا ویژگی خارق‌العاده و چندان برجسته‌ای به چشم نمی‌خورد، اما می‌توان گفت که در عمل هماهنگی مناسبی با نمای جلو و عقب این خودرو برقرار کرده و به نوعی نقش یک پل ارتباطی را میان این دو نما بر عهده دارد. البته در نمای کنار رنو اسکلا هاچ بک ظاهر برجسته‌ی گلگیرها، به خصوص گلگیر عقب، بسیار به چشم می‌آید و خصوصیات اسپورت این خودرو را تکمیل می‌کند.

در نمای عقب این خودرو نیز شاهد برجسته بودن صفات اسپورت آن هستیم. سوای ساختار هاچ بک خودرو که خود یکی از عوامل اصلی در این قضیه به شمار می‌رود، وجود چراغ‌های درشت و کشیده در کنار فرو رفتگی بخش پایین صندوق عقب این خودرو هم بر این خصوصیات دامن می‌زند.

در فضای داخلی خودروی رنو اسکالا آن‌چه بیش از همه به چشم می‌آید سادگی و بی‌پیرایگی است. البته نوع خاصی از سادگی که با شیک بودن تناسب بیشتری دارد. در واقع طراحان بخش داخلی این خودرو نهایت سعی خود را به خرج داده‌اند تا از طراحی جزییات اضافه و بی‌ثمر بپرهیزند و همه چیز را در نهایت سادگی و دقت برگزار کنند. به این ترتیب شلوغی و شلخته‌گی خاصی در نمای داخلی این خودرو مشاهده نمی‌شود و می‌توان گفت که اجزای مختلف این خودرو با تناسب در کنار یکدیگر چیده شده‌اند. سوای آن می‌توان ادعا کرد که مواد به کار رفته در طراحی اجزای مختلف نمای داخلی این خودرو هم کم و بیش از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

بیشتر بخوانید در بخش خودرو تی پلاس

خودرو راین v5 + مشخصات فنی و ظاهری

هیوندای سانتافه ۲۰۱۸ مشخصات و قیمت

تويوتا chr جذاب ، اسپرت و شیک +مشخصات و قیمت ها


مشخصات فنی خودروی هاچ بک رنو اسکالا

اسکالا در بازار ایران بیش از هر مدل یا تیپ دیگری در قالب مدل ۲ لیتری خود در دسترس خریداران قرار گرفته است. البته این خودرو در بازار‌های جهانی در قالب نسخه‌های دیگری نیز به فروش می‌رسد. نسخه‌هایی که از میان آن‌ها می‌توان به مدل ۱.۲ لیتری توربو شارژ این خودرو اشاره کرد. موتور چهار سیلندر و توربو شارژ این خودرو از حداکثر توانی به میزان ۱۳۰ اسب بخار با احتساب ۵۰۰۰ دور در دقیقه برخوردار است و حداکثر گشتاوری معادل ۲۰۵ نیوتن متر با احتساب ۲۰۰۰ دور در دقیقه ایجاد می‌کند.

در واقع گشتاور مناسب این موتور یکی از نقاط قوت مهم آن به شمار می‌رود. چرا که گشتاور ایجاد شده توسط این موتور توربو در بسیاری از اوقات در دسترس خودرو قرار دارد. امری که موجب می‌شود در دور‌های بالای موتور، احتیاج چندانی به تغییر مکرر دنده خودرو یا گاز دادن مداوم و بیش از اندازه وجود نداشته باشد. به این ترتیب می‌توان به این حقیقت مهم رسید که موتور خودرو عملکرد بهتر و روان‌تری را از خود به نمایش می‌گذارد و به همان نسبت فشار کمتری را هم متحمل می‌شود.

در این میان میزان مصرف سوخت توسط این موتور ۱.۲ لیتری توربو شارژ نیز در حد کاملا معقولی قرار دارد. به گونه‌ای که مدل ۱.۲ لیتری رنو اسکالا یا همان مدل هاچ بک خودروی رنو مگان به طور متوسط چیزی در حدود ۵.۶ لیتر سوخت به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت مصرف می‌کند. همچنین میزان شتاب صفر تا صد به دست آمده توسط این موتور توربو شارژ نیز رقمی در حدود ۱۰.۹ ثانیه است.

با این حال همان گونه که به آن اشاره شد، این خودرو در بازار ایران بیش از هر مدل دیگری در قالب نسخه‌ی ۲ لیتری حضور دارد. مدلی که البته مبتنی بر موتور توربو شارژ نیست. این موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ از حداکثر قدرتی معادل ۱۴۳ اسب بخار با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه برخوردار است و حداکثر گشتاوری برابر با ۱۹۵ نیوتن‌متر با احتساب ۳۷۵۰ دور در دقیقه را به نمایش می‌گذارد.

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
توان و قدرت یاد شده از طریق جعبه دنده خودکار مدل CVT این خودرو به چرخ‌های آن منتقل می‌شود. به این ترتیب خودروی هاچ بک رنو اسکالا قادر است حداکثر سرعتی معادل ۱۹۵ کیلومتر در ساعت را در اختیار رانندگان خود قرار دهد. ضمن آن که شتاب صفر تا صد این خودرو نیز رقمی در حدود ۱۰.۳ ثانیه برآورد می‌شود.

با تمام این اوصاف و با وجود آن که موتور ۲ لیتری این خودرو عملکرد بهتری را در زمینه‌ی ثبت شتاب صفر تا صد نسبت به موتور ۱.۲ لیتری توربو شارژ این خودرو از خود به نمایش می‌گذارد، اما در زمینه‌ی میزان مصرف سوخت عملکرد ضعیف‌تری نسبت به مدل ۱.۲ لیتری و توربوشارژ این خودرو دارد. به بیان دقیق‌تر متوسط میزان مصرف سوخت توسط موتور ۲ لیتری این خودرو رقمی معادل ۷.۶ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت است.

هرچند که خودروی رنو اسکالا به موجب برخورداری از وزن ۱۳۹۴ کیلوگرمی خود از جمله خودرو‌های نسبتا سنگین هاچ بک به شمار می‌رود، اما در مجموع موتور ۲ لیتری این خودرو قادر است از پس مدیریت این وزن بالا بر بیاید و سرعت و شتاب نسبتا مناسبی را در اختیار رانندگان خود قرار دهد. البته نمی‌توان این خودروی هاچ بک را محصولی بسیار چالاک و پرشتاب لقب داد. با این حال مدل هاچ بک رنو اسکالا می‌تواند از پس وظایف معمولی یک خودروی سواری متوسط و نه چندان ضعیف بر بیاید. این نکته را نیز نباید از قلم انداخت که هنگام رانندگی با موتور ۱.۲ لیتری و توربو شارژ این خودرو، روانی و چالاکی بیشتری نسبت به موتور ۲ لیتری و معمولی آن احساس می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین مشخصات فنی این خودرو را از نظر بگذرانید.

مشخصات فنی رنو اسکالا یا همان مدل هاچ بک خودروی رنو مگان
وزن خودرو ۱۳۹۴ کیلوگرم
طول خودرو ۴۲۹۵ میلی متر
عرض خودرو ۲۰۳۷ میلی متر
ارتفاع خودرو ۱۴۹۱ میلی متر
فاصله بین دو محور ۲۶۳۹ میلی متر
نوع موتور خودرو ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ
آرایش قرارگیری سیلندرها خطی مستقیم
گنجایش موتور خودرو ۲ لیتر
حداکثر توان موتور خودرو ۱۴۳ اسب بخار با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور موتور خودرو ۱۹۵ نیوتن متر با احتساب ۳۷۵۰ دور در دقیقه
نوع سیستم سوخت رسانی انژکتوری مبتنی بر سیستم تزریق مستقیم
نوع سیستم انتقال قدرت خودرو موتور جلو دیفرانسیل جلو
نوع جعبه دنده خودکار مدل CVT بر اساس سیستم انتقال قدرت پیوسته اتوماتیک
تعداد دنده ۶ دنده
شتاب صفر تا صد ۱۰٫۴ ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست‌یابی ۱۹۵ کیلومتر در ساعت
میزان مصرف سوخت درون شهری ۱۰٫۲ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت برون شهری ۶٫۱ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت چرخه ترکیبی ۷٫۶ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت
گنجایش مخزن سوخت ۶۰ لیتر
نوع استاندارد آلایندگی یورو ۴
میزان تولید گاز دی اکسید کربن ۱۷۵ گرم به ازای هر کیلومتر
برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
آپشن های خودروی هاچ بک رنو اسکالا

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

در بحث حفظ ثبات و پایداری، این خودرو علاوه بر برخورداری از دو سیستم ABS و EBD از وجود سیستم پایداری الکترونیکی یا ESP نیز بهره می‌برد. نوعی سیستم کمکی که به راننده در زمینه‌ی کنترل خودرو، به خصوص در مواردی که کنترل آن تا حدی از دست او خارج شده است، یاری می‌رساند.

علاوه بر آن خودروی رنو اسکالا یا همان مدل هاچ بک خودروی رنو مگان در مدل فول آپشن خود به شش عدد کیسه هوای ایمنی برای تامین امنیت سرنشینان خود مجهز است. کیسه‌های هوایی که تعداد آنها در نسخه‌های معمولی‌تر این خودرو به چهار عدد می‌رسد. همچنین مدل فول آپشن این خودرو به امکانات و قابلیت‌های دیگری نظیر آینه‌های جانبی تاشو و برقی، سنسور دنده عقب، سنسور جلو، چراغ‌های زنون همراه با شوینده‌ی شیشه، ترمز دستی برقی، صندلی‌های چرمی، وجود نوار زه مانند کرومی ‌روی در‌های جانبی، رینگ‌های ۱۷‌ اینچی و سان‌روف اختصاصی نیز مجهز است. امکانات و قابلیت‌هایی که هیچ نشانی از آنها در مدل‌های معمولی و پایه این خودرو مشاهده نمی‌شود.

اما مسلما مدل‌های معمولی‌تر خودروی رنو اسکالا یا همان مدل هاچ بک خودروی رنو مگان هم از وجود امکانات و قابلیت‌های مختص به خود بهره می‌برند. مواردی که می‌توانید کم و کیف آنها را به صورت لیست شده و فهرست‌وار مشاهده کنید.

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

 

 • برخورداری از فرمان متغیر برقی نرم و انعطاف پذیر
 • وجود صندلی‌های چرمی
 • مجهز به قابلیت گرمکن در صندلی‌های جلو
 • برخورداری صندلی عقب خودرو از قابلیت ایزوفیکس
 • وجود آینه‌های جانبی برقی
 • برخورداری از چراغ چشمک زن راهنما روی آینه‌های جانبی
 • بهره‌مندی از سیستم کمکی پارک خودرو و سیستم هشدار دهنده موانع عقب خودرو
 • برخورداری از سیستم مدیریت پیمایش، سیستم کروز کنترل، سیستم محدود کننده‌ی سرعت و سیستم نمایش میزان باد لاستیک‌ها
 • دارای هر ۵ ستاره ممکن از موسسه ایمنی معتبر ان سی ای پی اروپا
 • مجهز به قابلیت فعال شدن خودکار فلاشرها در هنگام ترمز ناگهانی
 • برخورداری از سنسور هشدار دهنده موانع عقب
 • مجهز بودن صندلی راننده به پشت سری ایمنی جهت جلوگیری از آسیب دیدگی گردن
 • وجود پشت سری عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع در سه نقطه
 • مجهز به قفل مرکزی خودکار درها هنگام حرکت خودرو
 • برخورداری از برف پاک‌کن خودکار که به سنسور باران مجهز است
 • بهره‌مندی از سیستم استارت دکمه‌ای
 • برخورداری از سیستم تهویه مطبوع خودکار دوگانه

در مجموع می‌توان گفت که امکانات و قابلیت‌های خودروی هاچ بک رنو اسکالا به عنوان یک خودروی سواری معمولی و متوسط تا حدی مناسب به نظر می‌رسد. در واقع اگر با یک خودروی قدرتمند و همه فن حریف رو به رو بودیم سطح انتظاراتمان در زمینه‌ی بهره‌مندی این خودرو از امکانات و قابلیت‌های نوین و حرفه‌ای تا حدی بالاتر می‌رفت. اما حد و حدود فنی این خودرو کاملا مشخص است و امکانات آن نیز تا حدی متناسب با مشخصات فنی این خودرو به نظر می‌رسد.

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس
برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

در آخر قیمت خودرو

در شرایط فعلی بازار خودرو، نسخه‌های صفر کیلومتر از خودروی هاچ بک رنو اسکالا یا همان رنو مگان هاچ بک به راحتی قابل یافتن نیستند. با این حال در صورت یافتن آن‌ها باید مبلغی حول و حوش ۱۵۰ میلیون تومان را برای در اختیار گرفتنشان پرداخت کرد. البته مدل‌های قدیمی‌تر این خودرو از قیمت نسبتا پایین‌تری برخوردار هستند.

در حالی که تا همین چند ماه قبل نسخه‌های صفر کیلومتر و کار نکرده‌ی آن از حداکثر قیمتی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان برخوردار بودند، هم اکنون نسخه‌های دسته دوم این خودرو با مبلغی در حدود ۱۳۰ میلیون تومان معامله می‌شوند.

در پایان شما را به مشاهده‌ی یک ویدیوی نه چندان طولانی از بررسی این خودرو دعوت می‌کنیم.

به هر حال اگر به دنبال یک خودروی هاچ بک خوش ظاهر با بهره‌مندی از مشخصات فنی متوسط هستید، خودروی هاچ بک رنو اسکالا می‌تواند یکی از گزینه‌های انتخابی پیش روی شما باشد.

برسی رنو اسکالا مشخصات فنی و ظاهری+عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را بنویسید
نام