اسب بخار ماشین زیاد هم جدی نیست!

  0
  1,779 views
  daily news

  اسب بخار ماشین زیاد هم جدی نیست!

  از ابتدای قرن بیستم که صنعت خودرو پایه گذاری شد تا همین امروز که موتور ماشین‌ها تغییرات بسیاری به خود دیده‌اند مردم کمتر شناختی نسبت به مشخصات هر پیشرانه دارند و هنوز هم اغلب خریداران کیفیت موتور خودرو و شاید کیفیت یک خودرو را از روی تعداد سیلندرها، حجم موتور و میزان قدرت تولیدی خودرو تشخیص می‌دهند.

  امروزه در بسیاری از محصولات گرانقیمت شاهد به‌کارگیری موتورهای توربو و کم‌حجم هستیم که راندمان بالایی دارند. همین الان لیموزین ۵٫۲ متری ب.ام.و ۷۳۰ که در ایران قیمتی ۹۰۰میلیونی دارد همانند زانتیا از حجمی معادل ۲۰۰۰سی‌سی سود می‌برد با این تفاوت که ۲ برابر زانتیای فرانسوی نیرو و گشتاور دارد.

   بسته به اتاق خودروها، نیاز خریداران به میزان قدرت، نوع موتور و نیز حجم گشتاور تغییر می‌کند. اینجا در یک گزارش سعی کرده‌ایم کلیشه‌های رایج درباره موتور خودروها را با دلایل منطقی و آوردن مثال‌های روشن رد کنیم تا شاید درکی دقیق‌تری از مشخصات موتورهای مدرن پیدا کرده و هنگام انتخاب خودرو بتوانید به خوبی تفاوت‌های هر محصول را درک کنید.

  خیلی اسب بخار را جدی نگیرید

  اسب بخار همه چیز نیست!

  هرچه سیر تاریخ را معکوس کنیم و به عقب برگردیم بیشتر به این گزاره پی می‌بریم که موتورهای قدیمی‌تر با کمک حجم و سیلندر بیشتر به افزایش قدرت نائل می‌شدند و هرچه جلوتر می‌آییم این هدف از طریق افزایش راندمان موتور و نصب سیستم‌های سوپرشارژر و توربوشارژر روی موتور محقق می‌شود. اسب بخار در یک تعریف علمی به میزان نیرویی گفته می‌شود که موتور در هر ثانیه بتواند وزنه‌ای معادل ۷۵ کیلوگرم را به طول یا ارتفاع یک متر بکشد و بلند کند. جدا از تعریف علمی اما با کمک اسب بخار می‌توان سنجید موتور چه مقدار توانایی کشش به هر خودرو می‌دهد. این یعنی اسب بخار رابط بین وزن و میزان جابجایی خودرو را در هر لحظه بیان می‌کند. هرچه خودرو سبک تر و اسب بخار تولید شده توسط موتور بهتر باشد این یعنی توانایی موتور شما برای حرکت سریع و پرشتاب بیشتر است. خودروهای سوپراسپورت بهترین مثال برای آن مورد هستند چرا که اغلب بیش از ۶۰۰ اسب بخار نیرو داشته و کمتر از ۱۴۰۰ کیلو وزن دارند.

  خیلی اسب بخار را جدی نگیرید

   البته بازهم همه چیز به اسب بخار نیست و در میان سدان‌های شهری، کراس‌اوورها و هاچ بک‌ها کمتر مصداق دارد چرا که مسائلی به غیر از سرعت و شتاب در اولویت هستند. مصرف سوخت اندک، ارائه حداکثری نیروی موتور در دورهای پایین و نیز استهلاک اندک سه فاکتور مهمی هستند که معمولا بیش از اسب بخار باید مد نظر خریداران قرار گیرند. موتورهایی که در ساخت آن ازسیستم پاشش سوخت مستقیم و چندنقطه‌ای (Mpi)، سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها (vvti)، آلیاژهای مدرن نظیر منیزیم و آلومینیوم، و سیستم ۴سوپاپه برای هر سیلندر استفاده می‌کنند
  عموما دارای تکنولوژی جدیدی بوده و خریدشان به صرفه است. برای نمونه موتور خودروی هیوندای آی۲۰ مونتاژ کرمان موتور با داشتن تنها ۴/۱ لیتر حجم، به لطف به‌کارگیری همه این موارد ۱۰۰ اسب بخار نیرو تولید یم کند در حالی که کمتر از۶ لیتر سوخت مصرف کرده و کشش مناسبی هم دارد. در عین حال موتور خودرویی مثل پژو پارس با حجم ۱۸۰۰ سی‌سی تنها ۹۷ اسب بخار قدرت دارد و چیزی بیش از ۹ لیتر مصرف سوخت دارد.

   نسبت مستقیم حجم موتور با مصرف سوخت

  حجم یا ظرفیت موتور (پیشرانه) در واقع مجموع حجم سیلندرها است و معمولا در اصطلاح عامیانه معیاری برای تعیین قدرت خروجی پیشرانه به شمار می‌رود که خیلی صحیحی نیست و تکنلوژی سازنده موتور می‌تواند باعث خروجی بالای یک موتور کوچک و کم حجم باشد. در واقع اگر قبلا با بالا رفتن حجم، سطح قیمت عمده خودروها بالاتر می‌رفت چون نشانه مهم یک خودروی گران موتور حجیم آن بود امروزه در بسیاری از محصولات گرانقیمت شاهد به‌کارگیری موتورهای توربو و کم‌حجم هستیم که راندمان بالایی دارند. همین الان لیموزین ۵٫۲ متری ب.ام.و ۷۳۰ که در ایران قیمتی ۹۰۰میلیونی دارد همانند زانتیا از حجمی معادل ۲۰۰۰سی‌سی سود می‌برد با این تفاوت که ۲ برابر زانتیای فرانسوی نیرو و گشتاور دارد. ولوو ایکس‌سی۹۰ رقیب گران‌قیمت تویوتا لندکروز نیز به کمک یک موتور ۲ لیتری که هم توربوشارژر دارد و هم سوپرشارژر، قادر است ۳۲۰ اسب بخار را در اختیار مالک خود قرار دهد که رقمی شگفت‌انگیز است. جالب‌تر از این دو موتور اما پیشرانه ۱لیتری ساخت فورد است که با نام اکوبوست۱، حجمی کمتر از حجم موتور پراید دارد اما ۱۲۳ اسب بخار قدرت و ۱۷۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند و در هر صد کیلومتر نیز کمتر از ۴٫۵ لیتر سوخت مصرف می‌کند.

  خیلی اسب بخار را جدی نگیرید

   موتورهای توربو قدرت جادویی دارند

  یک خودروی خانوادگی اعم از سدان، هاچ بک یا کراس‌اوور باید کشش ثانویه خوبی داشته باشد تا بتواند به راحتی در ترافیک شهری، جاده‌های پرفراز و نشیب، و یا مناطق سنگلاخی به راحتی حرکت کنند. موتورهای توربو در عین شتاب اولیه مناسب، شتاب ثانویه بالایی را به خودرو ارزانی می‌کنند. رنو تالیسمان با اینکه همانن پژو ۲۰۶ تنها ۶/۱ لیتر حجم موتور دارد اما قدرتی معادل موتور ۳
  لیتری و شش سیلندر نیسان ماکسیما که ۲۰۰ اسب بخار است به راننده اعطا می‌کند. اما چطور موتورهای توربو چنین عملکرد بالایی دارند. بگذارید با یک مقایسه شروع کنیم . موتور پژو ۲۰۰۸ محصول جدید ایران خودرو با حجم کمتر از ۱۶۰۰سی‌سی بیش از ۱۶۳ اسب بخار قدرت دارد و موتور لیفان ۸۲۰ هم با حجم ۲۴۰۰سی‌سی ۱۶۰ اسب بخار نیرو دارد.

   خیلی اسب بخار را جدی نگیرید

  این میزان قدرت‌ اما در پژو ۲۰۰۸ باعث افزایش مصرف سوخت نشده چرا که موتور ۲۰۰۸ از آخرین فناوری‌های روز جهان بهره برده است. موتور لیفان چینی اما تنها به زور حجم بیشتر مصرف بنزین بیشتر توانایی تولید نیروی بیشتر را دارد. جالب است بدانید که شرکت فورد با داشتن قوی‌ترین موتور ۴سیلندر جهان، صاحب بهترین موتور جهان در این کلاس است به طوری که موتور ۱ لیتری و
  توربو این شرکت با نام اکوبوست قدرتی معادل ۱۷۴ اسب بخار دارد که بیش از میزان نیرویی است که موتور ۲۵۰۰سی‌سی نیسان ایکس تریل تولید می‌کند.

  گشتاور،

  راز اصلی کشش

  در تعریف علمی گشتاور نیروی چرخشی وارد بر جسم است که باعث کشش یا فشار به جسم می‌شود. گشتاور می‌تواند بدون ایجاد حرکت ایجاد شود، ولی به محض حرکت جسم تبدیل به «کار» می‌شود. پس طبیعتا هر چه گشتاور یک موتور خودرو بالاتر باشد، کار بیشتری می‌تواند انجام دهد و کشش بیشتری به خودرو برای شرکت در مانورهای مختلف ارائه می‌کند. البته یک
  نکته اساسی درباره گشتاور نباید فراموش شود. اینکه هرچه گشتاور موتور در دور بیشتری حفظ شود، میزان کشش خودرو بیشتر می‌شود. یک موتور با گشتاور ۳۷۳ نیوتن متر در دور ۲۰۰۰ نسبت به موتوری که فقط ۱۹۳ نیوتن متر گشتاور در دور ۵۶۰۰ دارد، کشش کمتری دارد چرا که موتور دوم با وجود گشتاور کمتر خیلی بیشتر از موتور اول دور می‌گیرد و در مدت زمان کمتر کار بیشتری انجام می‌دهد.
  در گزارش‌های بعدی بیش از این به ویژگی‌های هر موتور اعم از گشتاور یا نسبت موتور و جعبه دنده می‌پردازیم.

  منبع : تی پلاس

  اخبار خودرو

  اسب بخار ماشین زیاد هم جدی نیست!

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام