از لیفان ۶۲۰ چه می دانید؟خودرو محبوب چینی

  daily news

  از لیفان ۶۲۰ چه می دانید؟خودرو محبوب چینی

  در واقع می‌توان از لیفان ۶۲۰ به عنوان یکی از نخستین خودروهای چینی یاد کرد که در بازار خودروی ایران حضور یافتند. محصولاتی که به تدریج نامشان بر سر زبانها افتاد و این بازار را به تسخیر خود در آوردند.
  البته پیش از خودروی لیفان ۶۲۰ شاهد حضور مدل دیگری از همین خانواده به نام لیفان ۵۲۰ در بازار خودروی ایران بودیم. محصولی که برای مدتی در بازار حضور داشت و خودنمایی کرد و پس از جلب نظر برخی از خودرو دوستان ایرانی جای خود را به عضو هم خانواده یعنی لیفان ۶۲۰ داد.

  لیفان 620

  مشخصات فنی لیفان ۶۲۰

  خودروی لیفان ۶۲۰ در ابتدای امر در قالب خودرویی با موتور چهار سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ که از گنجایش ۱۵۹۶ سی‌سی (حدود ۱.۶ لیتر) برخوردار بود به بازار آمد. مدلی که در حال حاضر با نام تریتک (Tritec) شناخته می‌شود. موتور به کار رفته در دل این مدل از خودروی لیفان از حداکثر گشتاوری به اندازه‌ی ۱۴۹ نیوتن متر (با احتساب ۴۰۰۰ دور در دقیقه) برخوردار بود و حداکثر توان خروجی ۱۱۵ اسب بخار (با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه) را به نمایش می‌گذاشت.

  با این حال به منظور جلب نظر هر چه بیشتر مشتریان، خودروی لیفان ۶۲۰ اندکی بعد در قالب مدل جدیدی با نام تلنت (Talent) به بازار آمد. در این مدل از خودرو شاهد وجود موتور ۱۷۹۴ سی‌سی (۱.۸ لیتری) هستیم. موتوری با قابلیت تزریق سوخت ترتیبی که از وجود دلکو بی بهره بوده و در عوض آن به ازای وجود هر شمع به یک کویل مجهز است. سیستم انژکتوری چند نقطه‌ای این موتور تحت کنترل سیستم الکترونیکی آن قرار دارد و علاوه بر برخورداری از ۱۶ سوپاپ (دو سوپاپ ورودی و خروجی برای هر سیلندر)، به دو میل سوپاپ از بالا در بخش سر سیلندر نیز مجهز است. میل سوپاپ‌هایی که قادر به تغییر زمان‌بندی سوپاپ‌ها هستند.

  در هر حال موتور مذکور قادر است رقم ۱۳۱ اسب بخار (با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه) را به عنوان حداکثر توان خروجی خود به نمایش بگذارد و از حداکثر گشتاور ۱۶۰ نیوتن متری (با احتساب ۴۲۰۰ دور در دقیقه) برخوردار گردد.

  نمای داخل لیفان 620

  بد نیست به این نکته اشاره کنیم که مدل تلنت خودروی لیفان ۶۲۰ به جعبه دنده ۵ سرعته دستی مجهز است و سیستم تعلیق آن در بخش جلو به شکل فنر حلقوی با ستون مک فرسون طراحی شده است. همچنین در بخش عقب شاهد طراحی سیستم تعلیق این خودرو به صورت تیرچه یک پارچه و فنر حلقوی هستیم. در این میان یک تکه و یک پارچه بودن نوع طراحی سیستم تعلیق عقب خودروی لیفان ۶۲۰ نکته‌ی چندان مثبتی تلقی نمی‌شود و هنگام حرکت در دست اندازها موجبات دردسر را برای سرنشینان این خودرو فراهم می‌آورد.

  در بخش عقب سیستم ترمز این مدل از خودروی لیفان شاهد طراحی حالت دیسکی هستیم. این در حالی است که سیستم ترمز جلوی این خودرو به شکل دیسکی دو جداره طراحی شده است. بهره‌مندی از سیستم ترمز ضد قفل ABS چهار کاناله (که هر چهار چرخ این خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهد) موجب شده است تا ایمنی و ثبات بیشتری را در لیفان ۶۲۰ شاهد باشیم. هر چند که باید اعتراف کرد که این خودرو در بحث ثبات، پایداری و ایمنی نسبت به سایر رقیبان خود ضعیف‌تر ظاهر شده است و وجود تکنولوژی‌ها یا سیستم‌های کمکی قابل توجهی را در این خودرو شاهد نیستیم.

  البته نباید این نکته را از نظر دور داشت که اکثر خودروهای هم قیمت یا هم رده با این مدل از لیفان که در بازار خودروی ایران حضور دارند، به غیر از دو سیستم ABS و EBD به سیستم کمکی دیگری مجهز نیستند و این خودرو نیز تقریبا از همان روال و رویه پیروی می‌کند.

  مشخصات فنی لیفان ۶۲۰ (مدل تلنت)
  حجم و نوع موتور ۱۷۹۴ سی‌ سی بنزین سوز
  حداکثر قدرت   ۱۳۱ اسب بخار با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه
  حداکثر گشتاور   ۱۶۰ نیوتن متر با احتساب ۴۲۰۰ دور در دقیقه
  تعداد سیلندر ۴ سیلندر خطی
  تعداد سوپاپ  ۱۶ سوپاپ (۲ سوپاپ ورودی و ۲ سوپاپ خروجی برای هر سیلندر)
  جعبه دنده ۵ سرعته دستی
  حداکثر سرعت   ۲۰۰ کیلومتر در ساعت
  نوع سیستم فرمان چرخ دنده شانه‌ای همراه با کمک هیدرولیکی
  نوع سیستم ترمز جلو دیسکی دو جداره
  نوع سیستم ترمز عقب   دیسکی
  نوع سیستم تعلیق جلو فنر حلقوی همراه با ستون مک فرسون
  نوع سیستم تعلیق عقب    تیرچه یک پارچه و فنر حلقوی
  گنجایش باک ۵۸ لیتر
  استاندارد آلایندگی یورو ۴
  اندازه و نوع چرخها رادیال ۱۵ – ۱۹۵/۶۰
  طول خودرو    ۴۵۵۰ میلی متر
  عرض خودرو  ۱۷۰۵ میلی متر
  ارتفاع خودرو ۱۴۹۵ میلی متر
  وزن خالص خودرو    ۱۱۵۵ کیلوگرم
  تعداد سرنشینان خودرو ۵ نفر (با احتساب راننده)

  نمای کنار لیفان 620

   

  گفتنی است که هر دو خودروی لیفان ۵۲۰ و لیفان ۶۲۰ در آغاز حضور خود در بازار خودروی ایران توانستند تا حد قابل توجهی نظرات مثبت مشتریان را به سوی خود جلب کنند و به لحاظ میزان فروش گلیمشان را از آب بیرون بکشند.

  اما رفته رفته و به مرور زمان ورود سایر خودروهای چینی به بازار ایران فزونی یافت و برای این دو محصول بی رقیب، رقیبان جدیدی در بازار پیدا شد.

  رقیبانی که در پاره‌ای اوقات از مشخصات ظاهری و کیفیت بالاتری نسبت به دو عضو یاد شده از خانواده‌ی لیفان بهره‌مند بودند و در مجموع محصولات معتبرتر و اسم و رسم دارتری در بازار به شمار می‌رفتند.

  این گونه بود که اقبال مشتریان نسبت به خرید لیفان ۵۲۰ و پس از آن لیفان ۶۲۰ کم و کمتر شد و این دو خودروی هم خانواده رفته رفته به دست فراموشی سپرده شدند. به بیان دقیق‌تر در حال حاضر خودروی لیفان ۶۲۰ محصولی بازنشسته به شمار می‌رود و در عمل فرآیند تولید آن توسط کارخانه‌ی سازنده متوقف شده است.

  با این حال به علت انحصار حاکم بر بازار خودروی ایران و همچنین تعیین کننده بودن شاخص بسیار مهمی به نام قیمت، خودروی لیفان ۶۲۰ همچنان به عنوان یکی از انتخاب‌های قابل اعتنای موجود در بازار برای آن دسته از خودرو دوستانی است که قصد خرید محصولاتی زیر رقم ۵۰ میلیون تومان را دارند به شمار می‌رود.

  نمای جلوی لیفان 620

   

  امکانات و قابلیت‌های لیفان ۶۲۰

  به طور کل می‌توان به این نکته اشاره کرد که امکانات و قابلیت‌هایی که این خودرو از وجود آنها بهره می‌برد، نسبت به بسیاری از خودروهای هم‌ رده و هم قیمت ساخت داخل تا حدی بیشتر و گسترده‌تر است. اما در عین حال این امکانات و قابلیت‌ها چیزی فرای امکانات موجود در خودروهای هم رده‌ی ساخت چین نیست و کم و بیش در سطحی هم ردیف با آنها قرار می‌گیرد.

  از میان مهمترین قابلیت‌ها و امکاناتی که خودروی لیفان ۶۲۰ از وجود آنها بهره می‌برد، می‌توان به وجود سان روف دو حالته‌ اشاره کرد که از کیفیت برقی برخوردار است و همراه با شیشه‌ی چاپ سیلک مانع از تابش مستقیم نور خورشید به فضای داخل خودرو می‌شود.

  همچنین این خودرو به دوربین دید عقب نیز مجهز است و وجود رهیاب ماهواره‌ای جی پی اس از دیگر امکانات مهمی است که از وجود آنها بهره می‌برد. افزون بر آن وجود دو کیسه هوای ایمنی (یکی برای راننده و دیگری برای سرنشین صندلی جلو) موجب می‌شود که سرنشینان صندلی جلوی این خودرو تا حدی از ایمنی بیشتری نسبت به حالت عادی برخوردار گردند.

  در کنار موارد یاد شده، خودروی لیفان ۶۲۰ به امکانات و قابلیت‌های مهم دیگری نیز مجهز است. مواردی که در ادامه‌ی متن پیش رو می‌توانید لیست آنها را از نظر بگذرانید.

  • وجود سیستم هشدار دهنده در رابطه با باز بودن درب خودرو
  • برخورداری از DVD Player با کیفیت که به ۶ باند مختلف مجهز است
  • امکان کنترل کردن سیستم صوتی و پخش از طریق کنترلرهای موجود روی غربیلک فرمان
  • مجهز بودن سیستم صوتی خودرو به ورودی IPOD و SD Card و همچنین درگاه USB
  • بهره‌مندی از سیستم ضد سرقت و قفل ایمنی کودک
  • مجهز به فرمان هیدرولیکی تلسکوپی قابل تنظیم
  • بهره‌مندی کمربند ایمنی سرنشینان جلو از قابلیت تنظیم ارتفاع
  • برخورداری از کمربند ایمنی برای سرنشینان عقب
  • مجهز بودن صندلی راننده به قابلیت تنظیم ارتفاع
  • برخورداری از سیستم تنظیم چراغ‌ها
  • امکان روشن شدن اتوماتیک چراغ‌های جلو با توجه به کم یا زیاد بودن نور محیط
  • برخورداری از قفل مرکزی به همراه ریموت کنترل
  • بهره‌مندی از سیستم تهویه مطبوع
  • وجود سیستم هشدار دهنده وضعیت لنت ترمز
  • مجهز به قابلیت گرم کن برای شیشه عقب
  • وجود صندلی عقب تاشو
  • مجهز به سنسور دنده عقب
  • بهره‌مندی از رینگ آلومینیومی اسپورت
  • برخورداری از چراغ مه شکن جلو
  • بهره‌مندی از چراغ خطر لادری برای چهار در
  • وجود شیشه بالابرهای برقی در قسمت جلو و عقب
  • مجهز بودن آینه‌های جانبی خودرو به سیستم برقی و وجود راهنما برای آنها
  • وجود چراغ هالوژن در جلو و چراغ ال ای دی در عقب
  • مجهز به سیستم پاور ویندوز
  • برخورداری از صندلی‌های چرمی
  • امکان تنظیم نور صفحه کیلومتر شمار
  • برخورداری از هشت رنگ مختلف برای بدنه

  نمای بغل لیفان 620

  مشخصات ظاهری و قیمت لیفان ۶۲۰

  خودروی لیفان ۶۲۰ به لحاظ مشخصات ظاهری خود قابلیت تاثیرگذاری چندانی بر مخاطب یا مشتری ندارد و به طور کل از شکل و شمایل ساده و نسبتا پیش پا افتاده‌ای بهره می‌برد. با این حال در قیاس با محصولاتی که در یک رده‌ی قیمتی با این خودرو قرار دارند و اتومبیل‌های هم تراز محسوب می‌شوند، شکل و شمایل لیفان تا حد فراوانی قابل قبول و قابل تحمل جلوه می‌کند.

  وجود خطوط حجم دهنده در بخش جلو و کناره‌های این خودرو، کمک فراوانی به بیرون آمدن پیکر لیفان ۶۲۰ از سادگی محض کرده است و موجب شده تا قامت این خودرو تا حدی جلوه‌ و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

  در طراحی بخش داخل این خودرو نیز ظرافت و تاثیرگذاری چندانی مشاهده نمی‌شود و همه چیز کاملا عادی و معمولی جلوه می‌کند. با این حال همان گونه که به آن اشاره شد، این خودرو در قیاس با سایر رقبای خود، به خصوص آنها که ساخت داخل هستند، هیچ گونه کم و کسری خاصی به لحاظ برخورداری از مشخصات ظاهری ندارد و در رقابت با آنها کاملا سربلند بیرون می‌آید.

  در پایان باید به این نکته اشاره کرد که به دلیل توقف تولید خودروی لیفان ۶۲۰ در حال حاضر یافتن نمونه‌های صفر کیلومتر و کار نکرده از این خودرو کار چندان راحتی نیست. بر این اساس فرآیند خرید و فروش این خودرو بیشتر در قالب مدل‌های دست دوم صورت می‌گیرد.

  به طور کل تمیزترین نمونه‌های دست دوم لیفان ۶۲۰ که مدل ۱٫۸ لیتری این خودرو را در بر می‌گیرند و محصول سال ۱۳۹۵ خورشیدی هستند هم اکنون حداکثر با قیمتی حدود ۳۴ میلیون تومان معامله می‌شوند. با این حال نمونه‌های ارزان قیمت‌تر این خودرو نیز در بازار موجود است و حتی می‌توان با قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان آنها را در اختیار گرفت.

  در مجموع می‌توان ادعا کرد که در حال حاضر خودروهایی بهتر از لیفان ۶۲۰ نیز در بازار وجود دارد که در صورت خرید آنها می‌توان بر رویشان حساب بیشتری نسبت به این خودرو باز کرد. پس عقل سلیم حکم می‌کند این اتومبیل چینی نسبتا قدیمی که فرآیند تولید آن نیز چندی است متوقف شده است را به تاریخ بسپاریم و از کنار آن عبور کنیم.

  از لیفان ۶۲۰ چه می دانید؟خودرو محبوب چینی


  ستاره
  لینک منبع

  دیدگاهتان را بنویسید

  نظر خود را بنویسید
  نام